«Անհապաղ դադարեցրեք դատավարությունն ու ազատ արձակեք հայ գերիներին». «Լազարևյան» ակումբ
«Լազարևյան ակումբ»-ը հայտարարություն է տարածել Բաքվում ընթացող շինծու դատավարության վերաբերյալ․ «Միջազգային ռուս-հայկական «Լազարևյան ակումբ»-ը վճռորոշ բողոք է ներկայացնում Բաքվում տեղի ունեցող ապօրինի դատավարության առնչությամբ, որտեղ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ոտնահարվում են մարդու իրավունքները։
Կասկած չկա, որ ապօրինի գերեվարված հայերին առաջադրված մեղադրանքներն ի սկզբանե շինծու են, դատավարությունն ակնհայտորեն քաղաքականացված է, իսկ նիստերն անցկացվում են դռնփակ՝ ճշմարտությունը համաշխարհային հանրությունից թաքցնելու համար։
Այս ֆոնին հարկ է նշել, որ երկակի չափորոշիչները նորմ են Ադրբեջանի քաղաքականության համար։ Բոլորս հիշում ենք, թե ինչպես ադրբեջանական զինուժը խոցեց ռուսական ուղղաթիռը 2020 թվականին, իսկ 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանական զինուժի հարձակման հետևանքով սպանվեցին ռուս խաղաղապահներ։ Սրա համար Ադրբեջանի ղեկավարությունը միայն ներողություն խնդրեց։
Մեզ համար ակնհայտ է, որ Բաքվի դատավարությունը բացահայտում է Ադրբեջանի իշխանությունների անձնական դրդապատճառները և մեղադրյալների նկատմամբ հաշվեհարդարի բացահայտ ծարավը։ Ադրբեջանի իշխանությունների նման քաղաքականությունը քաղաքակիրթ պետությանն անհարիր ենք համարում։
Միջազգային Լազարևյան ակումբը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել դատավարությունը, ազատ արձակել Բաքվի զնդաններում պահվող բոլոր հայ բանտարկյալներին և հանել նրանց դեմ ներկայացված անօրինական մեղադրանքները»։

Заявление Международного российско-армянского «Лазаревского клуба» в связи с бакинским судилищем над руководителями Нагорного Карабаха
«Международный российско-армянский «Лазаревский клуб» заявляет решительный протест в связи с проходящим в Баку незаконным судилищем, которое власти Азербайджана проводят в нарушение прав человека и норм международного судопроизводства против бывших руководителей Нагорно-Карабахской Республики, а также их соотечественников, захваченных в плен в 2023 году. Не вызывает сомнений, что обвинения против незаконно плененных и незаконно удерживаемых армянских граждан заранее сфабрикованы, судебный процесс носит явный политизированный характер, а заседания проводятся за закрытыми от независимых СМИ дверями, чтобы скрыть от мировой общественности правду. На этом фоне стоит отметить, что двойные стандарты в норме для политики Азербайджана. Все мы помним, как вооруженными силами Азербайджана был сбит российский вертолет в 2020 году, а 2023-м году во время очередной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха в результате нападения азербайджанских военных погибли российские миротворцы. Руководство Азербайджана отделалось извинениями․ Для нас очевидно, что в бакинском судилище прослеживаются личные мотивы властей Азербайджана и откровенная жажда мести по отношению к обвиняемым со стороны высшего руководства республики. Считаем подобную политику азербайджанских властей недостойной цивилизованного государства. Международный «Лазаревский клуб» требует немедленного прекращения судилища, освобождения из-под стражи всех удерживаемых в бакинских застенках армянских пленных и снятия с них всех незаконных обвинений». Источник: «Լազարևյան» ակումբ |