Այսօր`   Երեքշաբթի, 01 ապրիլի, 2025 թ.
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երդմնակալությունից հետո հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «կործանում է Ռուսաստանը»՝ հրաժարվելով Ուկրաինայի հետ պատերազմին վերջ դնելու գործարքից։ Այս մասին հայտնում է AFP գործակալությունը:
«Նա պետք է գործարք կնքի։ Կարծում եմ՝ նա կործանում է Ռուսաստանը՝ գործարքի չգնալով։ Ռուսաստանը մեծ խնդիրներ է ունենալու»,- լրագրողներին ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է, որ պատրաստվում է հանդիպել ռուս գործընկերոջ հետ՝ հույս հայտնելով, որ Վլադիմիր Պուտինը կցանկանա գործարք կնքել։
Թրամփն ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ավելի վաղ իրեն հայտնել էր, որ ցանկանում է խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել պատերազմին վերջ տալու համար։

Трамп заявил, что Путин «разрушает» Россию, отказываясь от перемирия с Украиной
Президент США Дональд Трамп после своей инаугурации заявил, что президент России Владимир Путин «разрушает Россию», не идя на соглашение о прекращении войны с Украиной. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство AFP.
«Он должен заключить сделку. Я думаю, что он разрушает Россию, не заключая сделку. Я думаю, что у России будут большие проблемы», — заявил Трамп журналистам .
Президент США также сообщил, что собирается встретиться со своим российским коллегой, и выразил надежду, что Владимир Путин хочет заключить сделку.
По словам Трампа, президент Украины Владимир Зеленский сказал ему, что хочет подписать мирное соглашение, чтобы положить конец войне.
«Зеленский хочет заключить сделку», — заявил Трамп журналистам.
Во время своей предвыборной кампании Трамп пообещал быстрое прекращение войны между Россией и Украиной.