Իր պաշտոնավարման վերջին րոպեներին Ջո Բայդենը կանխարգելիչ ներում է շնորհել իր ընտանիքի անդամներին
ԱՄՆ-ի ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության օրն ԱՄՆ-ի՝ արդեն նախկին նախագահ Ջո Բայդենը կանխարգելիչ ներում է շնորհել իր ընտանիքի անդամներին, նրա հայտարարությունը հրապարակել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։ Սա նրա վերջին որոշումն է եղել՝ որպես նախագահ։
«Իմ ընտանիքը ենթարկվել է անողոք հարձակումների և սպառնալիքների՝ դրդված բացառապես ինձ վիրավորելու ցանկությամբ. սա ամենավատ բանն է քաղաքականության մեջ: «Ցավոք, ես հիմքեր չունեմ հավատալու, որ այդ հարձակումները կդադարեն»,- ասել է Բայդենը։
Ներվածների թվում են նրա եղբայրը՝ Ջեյմս Բայդենը և նրա կինը՝ Սառան, նրա քույրը՝ Վալերի Բայդեն Օուենսը և նրա ամուսին Ջոն Թ. Օուենսը, և մյուսլ եղբայրը՝ Ֆրենսիս Բայդենը: «Այս ներումների տրամադրումը չպետք է ընդունվի՝ որպես մեղքի ընդունում որևէ հանցագործության մեջ»,- ասվում է ԱՄՆ նախկին նախագահի հայտարարության մեջ։

Байден в последние минуты президентства помиловал членов своей семьи
В день инаугурации избранного президента США Дональда Трампа американский лидер Байден превентивно помиловал членов своей семьи, его заявление опубликовала пресс-служба Белого дома. Это его последнее решение на посту президента.
«Моя семья подвергалась непрекращающимся нападкам и угрозам, которые мотивировались исключительно желанием причинить мне боль — худший вид политики. К сожалению, у меня нет оснований полагать, что эти нападки прекратятся», — заявил Байден.
Речь идет о его брате Джеймсе Байдене и его жене Саре, сестре Валери Байден Оуэнс и ее муже Джоне Т. Оуэнсе, а также еще одном брате Фрэнсисе Байдене. «Выдача этих помилований не должна восприниматься как признание того, что они совершили какие-либо правонарушения, а их принятие не должно восприниматься как признание вины в каком-либо преступлении», — говорится в заявлении уходящего президента США.