100-ամյա գործընկերություն Ուկրաինայի և Մեծ Բրիտանիայի միջև. հայտնի են համաձայնագրի մանրամասները
Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմը հրապարակել է Ուկրաինայի ու Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության միջև 100-ամյա գործընկերության համաձայնագրի տեքստը, որը նախատեսում է անվտանգության կապերի խորացում և գործընկերության ամրապնդում ապագա սերունդների համար։
Ուկրաինական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, իսկ բրիտանական կողմից՝ վարչապետ Քիր Սթարմերը։
Փաստաթղթի ներածական մասում, ի թիվս այլ բաների, նշվում է Ուկրաինայի եվրոպական և եվրատլանտյան նկրտումների աջակցությունը և Մեծ Բրիտանիայի աջակցությունը «Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու անշրջելի ճանապարհին»։
Նշվում է նաև, որ Ուկրաինան «կշարունակի զարգացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման իր կարողությունը անվտանգության ոլորտում համագործակցության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, մասնավորապես՝ շարունակելով աջակցել անկախ և համապատասխան ռեսուրսներով հակակոռուպցիոն ինստիտուտներին»:
Համաձայնագրի հիմնական մասը բաղկացած է 14 հոդվածից։
Մասնավորապես, պաշտպանական կարողությունների ամրապնդման մասին հոդվածում ասվում է, որ Ուկրաինան և Մեծ Բրիտանիան կխորացնեն համագործակցությունը, կամրապնդեն իրենց ռազմական և պաշտպանական արդյունաբերական կարողությունները, ներառյալ զինված ուժերի զարգացումը և պաշտպանական արդյունաբերական բազաների միջև համագործակցությունը, կամրապնդեն Ուկրաինայի պաշտպանական գնումների համակարգերը և տեխնոլոգիաներ կփոխանցեն համատեղ պաշտպանական արտադրանքի արտադրության համար:
Խոսվում է նաև ոլորտներ զարգացնելու մասին, որոնց կարևորությունը եվրոատլանտյան խաղաղության և կայունության համար շատ ավելի հեռուն է գնում, քան պատերազմի սահմաններն են՝ «գիտակցելով Ուկրաինայի կարևոր դերը եվրոատլանտյան անվտանգության պաշտպանության գործում և հատուկ ուշադրություն դարձնելով Ուկրաինայի փոխգործունակությանը և ներդրմանը՝ որպես ՆԱՏՕ-ի ապագա դաշնակցի»:
Ծովային անվտանգության մասին հոդվածը հայտարարում է ծովային անվտանգության երկարաժամկետ համակարգային սպառնալիքների և մարտահրավերների դեմ պայքարելու մտադրության մասին՝ նպատակ ունենալով վերականգնելու նավագնացության ազատությունը։
«Կողմերը համագործակցություն են հաստատում ծովային անվտանգության ոլորտում, մասնավորապես՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել անվտանգությունը Բալթիկ, Սև և Ազովի ծովերում»,- ասվում է դրանում։
Փաստաթուղթը նաև նախատեսում է միջոցներ ձեռնարկել պատասխանատվության ենթարկելու համար միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներ կատարած պետություններին:
Միգրացիայի մասին հոդվածում ասվում է, որ կողմերը աստիճանաբար քայլեր կձեռնարկեն՝ հեշտացնելու քաղաքացիների ճանապարհորդությունն ու այցելությունները միմյանց երկրներ:
Համաձայնագիրն ուժի մեջ կմնա 100 տարի՝ ուժի մեջ մտնելու օրվանից, եթե կողմերից որևէ մեկը չդադարեցնի այն սահմանված ընթացակարգով։ Փաստաթղթում հնարավոր է փոփոխություններ կատարել նաև կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ։ Կողմերը կարող են կնքել լրացուցիչ համաձայնագրեր կամ պայմանավորվածություններ սույն համաձայնագրի իրականացման համար:

100-летнее партнерство Украины и Британии: ОП раскрыл детали соглашения
Офис президента Украины обнародовал текст соглашения о 100-летнем партнерстве между Украиной и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии, которое предусматривает углубление безопасностных связей и укрепление партнерства для будущих поколений.
Со стороны Украины документ подписал президент Владимир Зеленский, со стороны Великобритании – премьер-министр Кир Стармер.
Во вступительной части документа упомянуто, среди прочего, о поддержке европейских и евроатлантических стремлений Украины и поддержке Британией "необратимого пути Украины к членству в НАТО".
Также есть упоминание о том, что Украина "будет продолжать развитие своего потенциала и способности предотвращать и противодействовать коррупции... в соответствии со своими обязательствами в рамках Соглашения о сотрудничестве в области безопасности, в частности путем дальнейшей поддержки независимых и должным образом обеспеченных ресурсами антикоррупционных институтов".
Основная часть соглашения состоит из 14 статей.
В частности, в статье об укреплении обороноспособности говорится о том, что Украина и Великобритания будут углублять сотрудничество, укреплять свои военные и оборонно-промышленные способности, включая развитие вооруженных сил и сотрудничество между оборонно-промышленными базами, усиливать системы оборонных закупок Украины и передавать технологии для совместного производства оборонной продукции.
Также говорится о намерении "развивать сферы, важность которых для евроатлантического мира и стабильности выходит далеко за пределы войны, признавая важную роль Украины в защите евроатлантической безопасности и обращая особое внимание на оперативную совместимость и вклад Украины как будущего союзника НАТО".
В статье о морской безопасности декларируется намерение работать над устранением долгосрочных системных угроз и вызовов морской безопасности с целью восстановления свободы судоходства.
"Стороны устанавливают партнерство в сфере морской безопасности, в частности с целью укрепления безопасности в Балтийском, Черном и Азовском морях", – говорится в ней.
Также в документе зафиксированы намерения принимать меры для привлечения к ответственности государств, совершающих грубые нарушения международного права.
В статье о миграции говорится, что стороны будут осуществлять постепенные шаги для облегчения путешествий граждан и посещения стран друг друга "в условиях хорошо управляемой и безопасной мобильности".
С полным текстом документа можно ознакомиться по ссылке.
Соглашение будет оставаться в силе в течение 100 лет, начиная с даты вступления в силу, если ни одна из сторон не прекратит его действие по определенной процедуре. Также предусматривается возможность внести изменения в документ по взаимному согласию сторон. Стороны могут заключать дополнительные соглашения или договоренности для выполнения этого соглашения.