Բայդենը Գազայում հրադադարի վերաբերյալ ուղերձ է տարածել
Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի առաջին փուլը կտևի վեց շաբաթ, որի ընթացքում կսկսվի պատանդների ազատ արձակման և անկլավից իսրայելական զորքերի դուրսբերման գործընթացը։ Այս մասին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է հատուկ ուղերձի ժամանակ։
«Առաջին փուլը կտևի վեց շաբաթ: Այն ներառում է ամբողջական և վերջնական զինադադար, իսրայելական զորքերի դուրսբերում Գազայի բոլոր բնակեցված շրջաններից և մի շարք պատանդների ազատ արձակում ՀԱՄԱՍ-ի կողմից՝ ներառյալ կանայք, ծերերը և վիրավորները»,- ասել է Բայդենը:
Ըստ Բայդենի, երկրորդ փուլը ներառում է բոլոր պատանդների ազատման և զորքերի դուրսբերման գործընթացի ավարտը, իսկ երրորդ փուլի իրականացման ընթացքում զոհված պատանդների աճյունները կվերադարձվեն իրենց ընտանիքներին, որից հետո կսկսվի անկլավի վերականգնման գործընթացը։ Հրադադարը կգործի բոլոր երեք փուլերում։

Байден рассказал о трех фазах соглашения по Газе
Первая фаза соглашения о прекращении огня в секторе Газа продлится шесть недель, в это время начнется процесс освобождения заложников и вывода израильских войск из анклава. Об этом заявил президент США Джо Байден в ходе специального обращения.
"Первая фаза продлится шесть недель. Она включает в себя полное и окончательное прекращение огня, вывод израильских войск из всех населенных пунктов Газы и освобождение ряда заложников, удерживаемых ХАМАС, включая женщин, пожилых и раненых людей", - сказал президент.
По словам Байдена, вторая фаза подразумевает завершение процесса освобождения всех заложников и вывода войск, а в ходе реализации третьей стадии родным будут возвращены останки убитых заложников, после чего начнется процесс восстановления анклава. В ходе всех трех фаз будет действовать режим прекращения огня.