Գազայում հրադադար հաստատվեց. բնակիչները տոնում են
Գազայի հատվածի կենտրոնում գտնվող Դեյր Բալախ քաղաքի բնակիչները դուրս են եկել փողոց՝ տոնելու ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև հրադադարի մասին համաձայնագրի հայտարարությունը, հայտնում է РИА Новости-ի թղթակիցը։
Քաղաքի կենտրոնում հազարավոր քաղաքացիներ շնորհավորում են միմյանց, տեղ-տեղ երիտասարդները պարում և երգում են՝ ձեռքներին բարձրացնելով Պաղեստինի ազգային դրոշները։
Զանգվածային տոնակատարություններ են սկսվել նաև Գազայի հատվածի այլ քաղաքներում, ինչպես նաև հարևան Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում։ Ավելի վաղ Կատարի վարչապետը հայտնել էր, որ Կատարը, Եգիպտոսը և ԱՄՆ-ն համաձայնության են եկել Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ։ Համաձայնագրի իրականացումը կսկսվի հունվարի 19-ին։

В Газе празднуются достижение соглашения о прекращении огня
Жители города Дейр Балах в центре сектора Газа вышли на массовые празднования в связи с заявлением о достигнутом соглашении по прекращению огня между ХАМАС и Израилем, передает корреспондент РИА Новости.
В центре города тысячи граждан поздравляют друг друга, в некоторых местах молодые люди танцуют и поют песни, поднимая в руках национальные флаги Палестины.
Массовые празднования начались и в других городах сектора Газа, а также в столице соседнего Ливана Бейруте. Ранее премьер-министр Катара заявил, что Катар, Египет и США добились соглашения о прекращении огня в секторе Газа. Выполнения соглашения начнется с 19 января.