«Ռուսաստանի գործողությունները դանակի հարված են Իրանի թիկունքին». իրանցի պատգամավոր
Իրանցի պատգամավոր, Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի անդամ Ֆադահոսեյն Մալեքին Tasnim գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» խթանմանն ուղղված՝ Ռուսաստանի գործողությունները դանակահարություն են Իրանի թիկունքին։
«Իրանական դիվանագիտությունը վճռական պատասխան կտա Զանգեզուրի միջանցքին աջակցող ՌԴ նախագահի վերջին դիրքորոշումներին՝ ընդգծելով, որ Իրանի ազգային շահերը կարմիր գիծ են, որը չի կարող անցնել որևէ սպառնալիքի տակ։
Ռուսաստանը երկակի ստանդարտներ է կիրառում տարածաշրջանային հարցերում, և Զանգեզուրի միջանցք ստեղծելու նրա ցանկությունը «դանակի հարված է թիկունքից», որն Իրանը բացարձակապես անընդունելի է համարում»,- ասել է Իրանի խորհրդարանի պատգամավորը։

Воскресенье, 08 Сентября, 2024 года, 18:12
Иранский депутат, член Комиссии парламента Ирана по национальной безопасности и внешней политике Фадахоссейн Малеки в интервью агентству Tasnim заявил, что действия России по продвижению "Зангезурского коридора" являются ударом в спину Ирана.
"Иранская дипломатия даст решительный ответ на недавние позиции российского президента в поддержку Зангезурского коридора, подчеркнув, что национальные интересы Ирана являются красной линией, которую нельзя пересекать ни при каких угрозах.
Россия использует двойные стандарты по региональным вопросам, а ее стремление к созданию Зангезурского коридора, это «удар в спину», который Иран считает абсолютно неприемлемым" - заявил депутат парламента Ирана.