Գերմանիան աֆղանների է արտաքսել իրենց հայրենիք` թալիբների` իշխանության գալուց ի վեր առաջին անգամ
Գերմանիան 28 աֆղան փախստականի արտաքսել է իրենց հայրենիք՝ 2021 թվականին Աֆղանստանում թալիբների իշխանության գալուց հետո առաջին անգամ։ Նշվում է, որ բոլոր 28 անձինք դատապարտված հանցագործներ են եղել։ Նրանցից յուրաքանչյուրը մեկնելուց առաջ ստացել է 1000 եվրո:
Հունիսի 17-ին Bloomberg-ը հայտնել է, որ Գերմանիայի կառավարությունը քննարկում է Տաշքենդի հետ միգրացիոն համաձայնագիրն Աֆղանստանից Ուզբեկստան փախստականների արտահանման վերաբերյալ։
Նշվել է, որ պլանի համաձայն՝ Տաշքենդը կընդունի Բեռլինի կողմից արտաքսված աֆղաններին և մասնավոր ավիաընկերության օգնությամբ կվերադարձնի նրանց տուն։ Հունիսի 19-ին Ուզբեկստանի իշխանությունները հերքել են վերոնշյալ տեղեկությունը։

Немцы взялись за мигрантов: Шольц депортировал 28 афганцев
Германия депортировала 28 афганских беженцев на родину впервые с момента прихода к власти движения «Талибан» в Афганистане в 2021 году. Отмечается, что все 28 человек были осужденными преступниками. Каждый из них перед вылетом получил €1.000.
17 июня Bloomberg сообщил, что правительство Германии рассматривает миграционный пакт с Ташкентом о вывозе в Узбекистан беженцев из Афганистана.
Отмечалось, что в соответствии с планом Ташкент будет принимать депортированных Берлином афганцев и возвращать их домой с помощью частной авиакомпании. 19 июня власти Узбекистана опровергли вышеупомянутую информацию.