«Պետք է պատրաստվենք Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի վերադարձին»․ «Վրացական երազանք»
Վրաստանը պետք է նախապատրաստվի Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի վերադարձին և դրա համար փոփոխություններ կատարի երկրի Սահմանադրության մեջ։ Այս մասին հայտնել է իշխող «Վրացական երազանք՝ Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Վրաստանի գլխավոր ազգային խնդիրներից մեկը տարածքային ամբողջականության վերականգնումն է, ուստի խաղաղ ճանապարհով տարածքների միացման դեպքում անհրաժեշտ կլինի փոփոխություններ կատարել Սահմանադրության մեջ։
Կուսակցությունը նաև նշել է, որ Վրաստանի շուրջ սրընթաց զարգացող իրադարձությունների պատճառով նման իրավիճակ կարող է առաջանալ ցանկացած պահի, և երկրի իշխանությունները պետք է պատրաստ լինեն իրադարձությունների նման զարգացմանը:
««Վրացական երազանքին» անհրաժեշտ է սահմանադրական մեծամասնություն, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում ոչ ոք խոչընդոտներ չստեղծի՝ սահմանադրական փոփոխությունների համար»,- եզրափակել է իշխող կուսակցությունը։

Власти Грузии заговорили о возможности вскоре вернуть Абхазию и Южную Осетию
Грузии необходимо подготовиться к возвращению Абхазии и Южной Осетии и для этого внести изменения в конституцию страны. Об этом говорится в заявлении правящей партии «Грузинская мечта — Демократическая Грузия», передает ТАСС.
В заявлении говорится о том, что одной из главных национальных задач Грузии является восстановление ее территориальной целостности. Поэтому в случае присоединения территорий мирным путем будет необходимо внести изменения в конституцию, чтобы система управления государства соответствовала новым реалиям.
В партии подчеркнули, что из-за стремительно развивающихся вокруг Грузии событий подобная ситуация может возникнуть в любое время, и власти страны должны быть готовы к такому развитию событий. Помимо этого, в «Грузинской мечте» заявили, что оппозиция может выполнять задания извне и противостоять изменениям, нацеленным на территориальную целостность государства.
«Соответственно, «Грузинской мечте» необходимо конституционное большинство, чтобы в случае необходимости никто не создал препятствий для конституционных изменений», — заключили в правящей партии.