«Հայաստանը հայտնվել է Արևմուտքի ծուղակում»․ ՌԴ ԱԳՆ
Երևանին ձեռնտու է ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը, Մոսկվան հույս ունի, որ Երևանը չի հրաժարվի ԵԱՏՄ-ից՝ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի պատճառով, որոնք «պայծառ ապագա» են խոստանում: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը:
«ԵԱՏՄ շրջանակում Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները հիմնված են փոխշահավետ համագործակցության վրա։ Միությունը ձեռնտու է Երևանին, շատ առումով միության շնորհիվ է, որ Հայաստանում տնտեսական աճի տեմպերը տպավորիչ դրական դինամիկա են ցուցադրում»,- ասել է Աղասանդյանը։
Մեկնաբանելով ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի հետ մերձեցման Երևանի որդեգրած կուրսը՝ դիվանագետը հայտարարել է, որ Հայաստանը հայտնվել է Արևմուտքի ծուղակում։
«Մեր գործընկերներն ակնհայտորեն ընկել են արևմտամետների ծուղակը, որոնք խոստանում են ներդրումներ, տեխնոլոգիաներ և պայծառ ապագա։ Նման մոտեցումն արդեն բազմիցս կիրառվել է նրանց կողմից հետխորհրդային տարածքում։ Իսկ թե որն էր դրա արդյունքը, բոլորս շատ լավ գիտենք և տեսել ենք»,- նշել է նա։

Еревану выгодно участие в ЕАЭС, заявили в МИД
Еревану выгодно участие в ЕАЭС, Москва надеется, что он не откажется от него из-за США и Евросоюза, которые только сулят инвестиции и "светлое будущее", заявил в интервью РИА Новости директор первого департамента стран СНГ МИД России Микаэл Агасандян.
"Отношения между Москвой и Ереваном в рамках ЕАЭС основаны на взаимовыгодном сотрудничестве. Не нужно быть экспертом в области экономики или политики, чтобы наблюдать очевидное – союз выгоден Еревану, во многом именно благодаря ему темпы экономического роста в Армении демонстрируют внушительную положительную динамику, которой мало кто может похвастаться", - сказал Агасандян.
Комментируя взятый Ереваном курс на сближение с НАТО и ЕС, дипломат заявил, что Армения "попалась на крючок" стран Запада․
"Здесь наши партнеры, очевидно, попались на крючок западников, сулящих им инвестиции, технологии и светлое будущее. Такой подход уже неоднократно применялся ими на постсоветском пространстве. А что из этого вышло, мы все прекрасно знаем и видим", - отметил он.