Ուկրաինայի զինված ուժերը գրոհում են Կուրսկի շրջանը ռուսական տանկերով
Ուկրաինայի զինված ուժերը Կուրսկի շրջանում օպերացիայի համար օգտագործում են գրավված ռուսական զինտեխնիկա։ Ուկրաինայի Սումիի շրջանում ռուսական հայտնի T-90M տանկը լուսանկարել է AFP-ի լրագրող Ռոման Պիլեպեյը։
Տանկի կողամասում նկարվել է սպիտակ եռանկյունի՝ Կուրսկի շրջանում Ուկրաինայի զինված ուժերի գործողությանը տեխնիկայի մասնակցության մարտավարական նշան:
«Գործակալությունը» գրում է, որ դա նկարում պատկերված T-90M-ն է, ինչը հաստատել է X սոցիալական ցանցի OSINT տեխնիկական հաշիվը, ինչպես նաև «Թելեգրամ»-ի ռուսական Z-ալիքները։
T-90M-ը ռուսական Т-90 տանկի մոդիֆիկացիան է, որն ընդունվել է ծառայության 2020 թվականին։ 2023 թվականին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է այն գովաբանել:
Պատերազմի ընթացքում Ուկրաինայի զինված ուժերը գրավել են առնվազն հինգ այդպիսի տանկ՝ ըստ Oryx նախագծի տվյալների։ Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանը կորցրել է այդ տանկերից առնվազն 103-ը։ Oryx-ը հաշվում է երկու կողմերի կորցրած սարքավորումների թիվը՝ հիմնվելով հրապարակված լուսանկարների և տեսանյութերի վրա:

ВСУ задействовали российскую трофейную военную технику для операции в Курской об
ВСУ задействовали российскую трофейную военную технику для операции в Курской области. Знаменитый российский танк Т-90М в Сумской области Украины сфотографировал журналист AFP Роман Пилепей.
На борт танка был нанесен белый треугольник — тактический знак участия техники в операции ВСУ в Курской области.
«Агентство» пишет, то, что на снимке именно Т-90М, подтвердили аккаунт OSINTtechnical в соцсети X, а также российские Z-каналы.
Т-90М — модификация российского танка Т-90, принятая на вооружение в 2020 году. В 2023 году его хвалил президент РФ Владимир Путин.
За время войны ВСУ захватили не меньше пяти таких танков, свидетельствуют данные проекта Oryx. Всего Россия потеряла как минимум 103 таких танка. Oryx ведет подсчет потерянной сторонами техники по опубликованным фото и видео.