Պետդուման մերժել է բազմազավակ ընտանիքների հայրերի` զորահավաքից տարկետման մասին օրենքը
ՌԴ Պետդումայի պատգամավորները հրաժարվել են զորահավաքից տարկետում տալ 3 և ավելի երեխաների հայրերին, ինչպես նաև նրանց, ովքեր ունեն խնամյալ հաշմանդամ երեխա։ Օրենսդիրների մեծ մասը կարծում է, որ նման միջոցը «կհանգեցնի կադրերի ռեզերվի նվազմանը» և նախաձեռնությունը մերժվել է։ Տարկետմանը կողմ է քվեարկել 450 պատգամավորներից 90-ը, հիմնականում՝ ՌԴ Կոմունիստական ​​կուսակցության և «Արդար Ռուսաստանի» անդամները։
Պետդումայի պաշտպանության հանձնաժողովի փոխնախագահ, «Եդինայա Ռոսիա»-ի անդամ Անդրեյ Կրասովն ասել է, որ ազգային անվտանգության հարցերը պետք է առաջնահերթություն լինեն ցանկացած մարդու համար, ով առաջին հերթին պարտավոր է պաշտպանել պետությունը, նոր միայն մտածել, թե ինչպես կերակրի իր ընտանիքը։
Պատգամավորի խոսքով՝ բազմազավակ հայրերի տարկետման վերաբերյալ առաջարկվող փոփոխությունը հիմնականում «ոչ թե երեխաներին պաշտպանելու, այլ նրանց գոյությանը սպառնացող վտանգի մասին է»։
Նախաձեռնության հեղինակ Կոմունիստական ​​կուսակցության անդամ Նինա Օստանինան մեջբերել է վիճակագրություն, ըստ որի՝ Ուկրաինայի դեմ պատերազմի մոբիլիզացիայի շրջանակներում ուղարկվել է մինչև 18 տարեկան 3 և ավելի երեխաների 907 հայր, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող երեխաների 100 հայր: Ընդ որում, տարկետում է ստացել ընդհանուր առմամբ 834,2 հազար ռուսաստանցի, որից 256 հազարը կամ 30 տոկոսը ՏՏ ոլորտի, 170 հազարը կամ 20 տոկոսը բանկային ոլորտի աշխատակիցներ են։
2022 թվականի հոկտեմբերին, երբ Ռուսաստանում մոբիլիզացիա էր ընթանում, պաշտպանության նախարարությունը տարկետում էր տրամադրել մինչև 16 տարեկան 3 խնամյալ երեխա ունեցող հայրերին։ Բայց 2023 թվականի հունվարին Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը ստորագրեց այս նորմը վերացնող փաստաթուղթ։
Գործող օրենսդրության համաձայն՝ մոբիլիզացիայից տարկետում է տրվում նրանց, ովքեր իրենց խնամքի տակ ունեն անչափահաս եղբայր կամ քույր, ինչպես նաև ռուսաստանցիներին, ովքեր մինչև 16 տարեկան չորս և ավելի երեխաներ ունեն։ Միայնակ հայրերը նույնպես տարկետման իրավունք ունեն։

«Мужчина должен защищать государство». Госдума отвергла закон об отсрочке от мобилизации для многодетных отцов
![]() Депутаты отказались предоставлять отсрочку от мобилизации отцам трех и более детей, а также тем, кто имеет на иждивении ребенка-инвалида. Большинство законодателей посчитали, что такая мера «приведет к уменьшению кадрового резерва», и отклонили инициативу. За отсрочку проголосовали 90 парламентариев из 450, преимущественно это были члены КПРФ и «Справедливой России». Зампред комитета Госдумы по обороне, единоросс Андрей Красов заявил, что вопросы национальной безопасности должны быть приоритетом для любого мужчины, который в первую очередь обязан защищать государство, а уже потом — думать, как прокормить семью. «Из чего состоит мужчина? Муж и чин. Муж — это воин и защитник, а чин — добытчик», — пояснил Красов. По мнению депутата, предложенная поправка об отсрочке для многодетных отцов вообще «не про защиту детей, а про угрозу их существования». Автор инициативы член КПРФ Нина Останина привела статистику, согласно которой в рамках мобилизации на войну против Украины были отправлены 907 отцов трех и более детей до 18 лет, а также и 100 отцов детей с инвалидностью. При этом отсрочку в общей сложности получили 834,2 тысячи россиян, из которых 256 тысяч или 30% заняты в IT-сфере и 170 тысяч или 20% являются работниками банковской отрасли. В октябре 2022 года, когда в России проходила мобилизация, Минобороны предоставило отсрочку для отцов, имеющих на иждивении трех детей до 16 лет. Но в январе 2023-го глава Генштаба Валерий Герасимов подписал документ об отмене данной нормы. Согласно действующему законодательству, отсрочка от мобилизации предоставляется тем, у кого на попечении находятся несовершеннолетние брат или сестра, а также россиянам, имеющим четверых и более детей в возрасте до 16 лет. Также правом на отсрочку обладают отцы-одиночки. |