VSquare-ը հաշվել է, թե ԵՄ առաջնորդներից ով է ստանում ամենաշատ աշխատավարձը
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը ամենաբարձր աշխատավարձն է ստանում ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարների շարքում։ Նրա ամսական եկամուտը կազմում է մոտ 29 հազար եվրո, գրում է VSquare հարթակը։
«Ամենաբարձր աշխատավարձը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցինն է, ով տարեկան ստանում է 348,300 եվրո կամ ամսական մոտավորապես 29 հազար եվրո»,- ասվում է զեկույցում։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ Շոլցի եկամուտը 5,9 անգամ գերազանցում է միջին գերմանացու եկամուտը։ Ավստրիայի կանցլեր Կառլ Նեհամերը մի փոքր ավելի քիչ է վաստակում, քան Շոլցը, իսկ Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Լյուքս Ֆրիդենը երրորդ տեղում է։ Պորտալը հիշատակել է նաև Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին, նա ստանում է ամենաբարձր աշխատավարձը ԵՄ անդամներից՝ իր երկրում միջին աշխատավարձի համեմատ (տարեկան 191,702 եվրո, 9,5 անգամ ազգային միջինից): Նրան հաջորդում են Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիկոն և Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան։
Ավելի վաղ Շոլցը հայտարարել էր Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնում վերընտրվելու՝ իր մտադրության մասին։ Նա այդ պաշտոնը զբաղեցնում է 2021 թվականի վերջից։

Стало известно, кто среди лидеров ЕС получает самую огромную зарплату
Самую высокую заработную плату среди глав стран-членов Евросоюза получает канцлер Германии Олаф Шольц. Его ежемесячный доход составляет около 29 тысяч евро (около 2,7 млн рублей), пишет портал VSquare.
"Самая высокая зарплата — у канцлера Германии Олафа Шольца, который зарабатывает 348 300 евро в год, или примерно 29 тысяч евро в месяц", — передаётся в сообщении.
Согласно приведённым данным, доход Шольца в 5,9 раза выше, чем у среднестатистического немца. Немногим меньше Шольца зарабатывает канцлер Австрии Карл Нехаммер, а на третьем месте расположился премьер-министр Люксембурга Люк Фриден. Упомянул портал и премьер-министра Венгрии Виктора Орбана. Он, согласно данным, получает самую высокую зарплату среди членов Евросоюза по отношению к средней заработной плате в его стране (191 702 евро в год, в 9,5 раза больше средней по стране). Следом за ним идут премьер-министр Словакии Роберт Фицо и чешский глава правительства Петр Фиала. Ранее Шольц заявил о намерении переизбираться на пост канцлера Германии. Этот пост он занимает с конца 2021 года.