«Պատրաստ ենք ցանկացած պահի հարձակում սկսել Լիբանանում»․ Գալանտ
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը հայտարարել է, որ իսրայելական բանակը՝ ՑԱՀԱԼ-ը, կարող է «մի ակնթարթում» հարձակում սկսել Լիբանանում։
«Մենք սահմանափակ պատերազմ ենք վարում հյուսիսային տարածաշրջանում։ Մենք օգտագործում ենք ՑԱՀԱԼ-ի ուժերի ոչ մեծ մասը, բայց ամեն ինչ կարող է փոխվել մեկ վայրկյանում՝ հարավում գլխավոր հարվածից մինչև հյուսիսում գլխավոր հարված, և դա կլինի արագ, անսպասելի և շատ կտրուկ։ Դա կարող է տեղի ունենալ «Հըզբոլլահ»-ի գործողությունների արդյունքում»,- The Times of Israel-ը մեջբերում է Գալանտի խոսքը։
«Եթե «Հըզբոլլահ»-ը ցանկանա երկխոսություն սկսել Իսրայելի հետ, և մենք հասնենք մի իրավիճակի, երբ նրանք հետ քաշվեն սահմանագծից՝ դեպի Լիտանի գետից այն կողմ գտնվող շրջաններ, ինչպես նախատեսված է ՄԱԿ-ի բանաձևով, ապա մենք կկարողանանք պայմանավորվել»,- հավելել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարը։

Глава Минобороны Израиля: ЦАХАЛ готов в любой момент начать наступление в Ливане
Министр обороны Израиля Йоав Галант заявил, что израильская армия (ЦАХАЛ) может «в одно мгновение» начать наступление в Ливане. Сейчас, по словам министра, Израиль приближается «к перепутью принятия решений», но все зависит от действий ливанского движения «Хезболла».
«Мы ведем ограниченную войну в северном регионе. Мы используем небольшую часть сил ЦАХАЛа, но все может измениться за секунду, от главного удара на юге до главного удара на севере, и это будет быстро, неожиданно и очень резко, такое тоже может произойти в результате действий "Хезболла"»,— сказал господин Галант, выступая перед резервистами бригады Одед (цитата по The Times of Israel).
В то же время Йоав Галант подчеркнул, что Израиль готов идти на переговоры с «Хезболлой». «Если "Хезболла" захочет начать диалог с Израилем и мы добьемся ситуации, когда они отойдут от линии границы в районы за рекой Литани, как это предусмотрено резолюцией ООН, то мы с ним договоримся»,— добавил он.