«Անկախ բոլոր մարտահրավերներից՝ Հայաստանը հավատարիմ մնաց կայուն զարգացման նպատակների խոստմանը»․ Միրզոյանը՝ Նյու Յորքում
Հուլիսի 15-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՄԱԿ կայուն զարգացման բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական հատվածին։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։ «Պարո՛ն նախագահ, Ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ Բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական հատվածում: Այս տարվա ֆորումի թեման չէր կարող ավելի արդիական լինել, քանի որ համաշխարհային հանրությունը բախվում է բազմաթիվ փոխկապակցված մարտահրավերների և ճգնաժամերի՝ փորձելով կատարել կայուն զարգացման նպատակների խոստումը: 2023թ. սեպտեմբերին ընդունված քաղաքական հռչակագիրն ընդգծեց, որ 2030թ. օրակարգը մնում է կայուն զարգացման հասնելու մեր հիմնական ճանապարհային քարտեզը, մինչդեռ կայուն զարգացման նպատակները և դրանց թիրախները միտված են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և հասնել գենդերային հավասարության և բոլոր կանանց ու աղջիկների դերի ամրապնդմանը հասնելուն: Այնուամենայնիվ, ինչպես ընդգծել է Գլխավոր քարտուղարն իր վերջին զեկույցում, բազմաթիվ համընկնող ճգնաժամերը բացասաբար են ազդել կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գլոբալ առաջընթացի վրա՝ բարձրացնելով աղքատության մեջ հայտնված մարդկանց թիվը, թուլացնելով պարենային անվտանգությունը, մեծացնելով անհավասարությունը և ընդլայնելով գենդերային խզումը՝ խոցելի խմբերի վրա հատուկ ազդեցությամբ: Ուժի կիրառումը, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները և էթնիկ զտումները շարունակում են ձևավորել միջազգային հարաբերությունները։ Միջազգային հանրության համերաշխությունն ու արդյունավետ համագործակցությունը վճռորոշ նշանակություն ունեն այս բացասական միտումը փոխելու և ապագա սերունդների համար ավելի ապահով և լավ աշխարհ թողնելու համար: Հավաքականորեն որպես համաշխարհային հանրություն, մենք կարող ենք իրականացնել հավակնոտ և փոխակերպող փոփոխություններ, երբ լինի բավարար քաղաքական կամք և վճռականություն: Այստեղ կցանկանայի նշել այն հարցապնդումը, թե արդյոք մենք ի վիճակի ենք ոչ միայն մեր ձայնը լսելի դարձնել, այլ նաև օրինակով ցույց տալ, որ նման միտումի փոփոխությունը հնարավոր է: Պարո՛ն նախագահ, Հայաստանն այն երկրների թվում էր, որոնք վերջին չորս տարիների ընթացքում ստիպված էին դիմակայել բազմաթիվ ճգնաժամերի: Մինչ մենք փորձում էինք մյուս երկրների նման հաղթահարել համաշխարհային համաճարակը, դրան զուգահեռ լայնածավալ պատերազմը, ագրեսիան Հայաստանի դեմ, Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման և էթնիկ զտումների արդյունքում շուրջ 115.000 հայերի ներհոսքը ՀՀ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման ուղղությամբ մեր գործադրած ջանքերը լուրջ վտանգի տակ դրեցին: Այնուամենայնիվ, անկախ բոլոր մարտահրավերներից, Հայաստանը հավատարիմ մնաց կայուն զարգացման նպատակների խոստմանը և իր ժողովրդի համար իրական փոփոխությունների կյանքի կոչմանը՝ կառուցելով ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտներ, պաշտպանելով մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը, նպաստելով սոցիալական ներառականությանը, գենդերային հավասարությանը և երիտասարդության հնարավորությունների խթանմանը: Մարդը կենտրոնական դեր է խաղում մեր Կառավարության՝ 2030թ. օրակարգի իրականացման ջանքերում: Եզրափակելով՝ ես վերահաստատում եմ Հայաստանի հանձնառությունը 2030թ. օրակարգի իրականացմանը և ավելի լավ վերականգնելու ջանքերին՝ ոչ ոքի չթողնելով հետևում: Մինչ մոտենում ենք ապագայի գալիք գագաթաժողովին, Հայաստանը պատրաստ է նպաստել հեռանկարային ապագայի և արդյունքներին միտված «Ապագայի Պակտի» ընդունմանը: |

Выступление министра иностранных дел Армении на министерском сегменте Политического форума высокого уровня по устойчивому развитию
Вторник, 16 Июля, 2024 года, 11:36
15 июля в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял участие в министерском сегменте Политического форума высокого уровня по устойчивому развитию.
Министр Мирзоян выступил со нижепредставленной речью:
“Господин Председатель,
Для меня большая честь выступить на министерском сегменте Политического форума высокого уровня.
Тема Форума этого года как нельзя более актуальна, поскольку мировое сообщество, стремясь достичь целей устойчивого развития (ЦУР), сталкивается со многими взаимосвязанными вызовами и кризисами.
В Политической декларации, принятой в сентябре 2023 года, было зафиксировано, что Повестка на период до 2030 года остается нашей всеобъемлющей дорожной картой для достижения целей устойчивого развития, в то время как ЦУР и их задачи направлены на реализацию прав человека для всех, достижение гендерного равенства и расширение прав и возможностей всех женщин и девочек. Тем не менее, как подчеркнул Генеральный секретарь в своем последнем докладе, многочисленные пересекающиеся кризисы негативно повлияли на глобальный прогресс в достижении целей устойчивого развития, поскольку увеличилось число людей, оказавшихся в нищете, ослабилась продовольственная безопасность, увеличились неравенство и гендерный разрыв, что особо отразилось на уязвимых группах. Применение силы, грубые нарушения прав человека, этнические чистки продолжают определять международные отношения.
Солидарность и эффективное сотрудничество международного сообщества имеют решающее значение для изменения этой негативной парадигмы и создания более безопасного и лучшего мира для будущих поколений. Коллективно, как мировое сообщество, мы можем осуществить далеко идущие и преобразующие изменения при наличии достаточной политической воли и решимости.
Это наводит меня на вопрос о том, способны ли мы не только озвучивать, но и показывать на собственном примере, что такое изменение парадигмы возможно.
Господин Председатель,
Армения относится к числу стран, которые за последние четыре года столкнулись с последствиями многочисленных кризисов. Параллельно тому, как мы наравне с другими странами боролись с глобальной пандемией, мы пережили широкомасштабную войну и акты агрессии против Армении, а вследствие блокады и этнической чистки в Нагорном Карабахе в Армению прибыло около 115 000 армян, и это все поставило под угрозу наши усилия по обеспечению устойчивого развития. Тем не менее, несмотря на все вызовы, Армения по-прежнему привержена реализации целей устойчивого развития и осуществлению реальных перемен в интересах своего народа путем укрепления демократии, обеспечения прав человека и верховенства права, содействия социальной интеграции, гендерного равенства и расширения прав и возможностей молодежи. Народ занимает центральное место в усилиях нашего правительства по продвижению Повестки на период до 2030 года.
Позднее сегодня я представлю третий национальный доклад Армении, в котором отражены усилия по оценке прогресса и вызовов на пути достижения целей устойчивого развития с учетом извлеченных уроков.
В заключение я хотел бы вновь подтвердить приверженность Армении реализации Повестки на период до 2030 года и принципу “строить лучше, чем было”, не оставляя никого в стороне. По мере приближения предстоящего Саммита будущего Армения готова внести свой вклад в принятие перспективного и ориентированного на результаты Пакта во имя будущего.
Благодарю.”