«Խաղաղության առաքելություն 3.0. Պեկին»․ Օրբան
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը ժամանել է Պեկին։ Այս մասին հայտնել է նրա խոսնակ Բերթալան Խավաշին՝ նշելով, որ Օրբանը Պեկինում է «խաղաղության առաքելությամբ»։
Օրբանը X-ի իր էջում օդանավակայանից լուսանկար է հրապարակել՝ այն մակագրելով․ «Խաղաղության առաքելություն 3․0․ Պեկին»։
«Վիկտոր Օրբանի խաղաղության առաքելությունը շարունակվում է։ Օրվա ընթացքում նա կհանդիպի ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինփինի հետ»,- ասել է Խավաշին։
РИА Новости-ն հիշեցրել է, որ Օրբանը հուլիսի 1-ին այցելել է Կիև, ապա՝ Մոսկվա և Լեռնային Ղարաբաղ։ Գործակալության հաղորդմամբ՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահների հետ Օրբանը քննարկել է ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցը, իսկ ԼՂ-ում մասնակցել է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովին։
Նշվում է նաև, որ ԵՄ ղեկավարությունը քննադատել է Հունգարիայի վարչապետին։ Եվրոպական առաջնորդներից նրան աջակցել է միայն Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն։

Орбан прибыл в Китай и назвал целью визита «миссию мира 3.0»
Премьер Венгрии Виктор Орбан прилетел в Пекин. Его пресс-секретарь Берталан Хаваши сообщил, что тот прибыл с «миссией мира».
Сам господин Орбан опубликовал фотографию из аэропорта в соцсети X. «Миссия мира 3.0. Пекин»,— написал он.
«Миссия мира премьер-министра Виктора Орбана продолжается. Глава правительства рано утром в понедельник прибыл в Пекин... В течение дня Виктор Орбан встретится с председателем КНР Си Цзиньпинем»,— сказал господин Хаваши (цитата по «РИА Новости»).
Виктор Орбан с началом председательства Венгрии в Совете Евросоюза 1 июля посетил Киев, Москву и Нагорный Карабах. Он обсудил с президентами РФ и Украины Владимиром Путиным и Владимиром Зеленским урегулирование конфликта, а в Азербайджане принял участие в саммите Организации тюркских государств. Руководство ЕС критиковало премьера Венгрии. Из европейских лидеров открыто господина Орбана поддержал только премьер Словакии Роберт Фицо.