Ուկրաինան Լեհաստանին և Լիտվային խնդրում է փակել երկինքը
Գերագույն ռադայի փոխխոսնակ Ելենա Կոնդրատյուկը դիմել է Լեհաստանի Սենատի մարշալ Մալգորզատա Կիդավա-Բլոնսկային՝ խնդրելով դիտարկել Ուկրաինայի արևմտյան շրջանները ռուսական հրթիռներից պաշտպանելու հնարավորությունը։
Հանդիպումը, որին մասնակցել է նաև Լիտվայի Սեյմի նախագահ Վիկտորյա Կմիլիտե-Նիլսենը, տեղի է ունեցել Վիլնյուսում՝ Լիտվայի պետականության օրվա կապակցությամբ։
«Այսօր մենք խոսեցինք Ուկրաինայի հումանիտար պաշտպանության մասին, ես առաջին հերթին նկատի ունեմ ուկրաինացիների կյանքի իրավունքի պաշտպանությունը Հիմա էլ, ինչպես երկուսուկես տարի առաջ, Ուկրաինան աղաչում է. «Տվեք ինձ ապրելու հնարավորություն»:
Փոխխոսնակը նշել է, որ լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբից ռուսները ոչնչացրել կամ զգալիորեն վնասել են էներգետիկ օբյեկտների 70 տոկոսը և 250 հազար բնակելի շենքեր։
«Բացի այդ, ես խնդրեցի Լիտվայի Սեյմի նախագահ Վիկտորյա Կմիլիտե-Նիլսենին այս խնդրանքը հնչեցնել ՆԱՏՕ-ի խոսնակների գագաթնաժողովում, որը տեղի կունենա Վաշինգթոնում երկուշաբթի օրը՝ ՆԱՏՕ-ի հոբելյանական գագաթնաժողովի նախօրեին»,- ասել է Կոնդրատյուկը։
Լեհաստանի և Լիտվայի ներկայացուցիչները խոստացել են անել հնարավորը Ուկրաինայի երկնքի պաշտպանության հարցը լուծելու համար։
«Եթե ՆԱՏՕ-ն պատրաստ չէ ընդունել Ուկրաինային իր շարքերը պատերազմի պայմաններում, մենք պետք է պահանջենք դաշինքի երկրներից բավականաչափ ռեսուրսներ՝ թշնամուն զսպելու և հաղթելու համար և ապահովելու ուկրաինացիների կյանքի իրավունքը»,- ասել է Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի փոխնախագահ Ելենա Կոնդրատյուկը:

Вице-спикер Верховной Рады Елена Кондратюк просит Польшу и Литву закрыть небо
Вице-спикер Верховной Рады Елена Кондратюк обратилась к маршалу польского Сената Малгожате Кидава-Блонской с просьбой рассмотреть возможность защитить западные регионы Украины от российских ракет.
Встреча, в которой также принимала участие спикер литовского Сейма Виктория Чмилите-Нильсен, состоялась в Вильнюсе по случаю Дня государственности Литвы.
"Сегодня говорили о гуманитарной защите Украины. Под гуманитарной защитой я имею в виду в первую очередь защиту права украинцев на жизнь. А это — защита городов и энергетической инфраструктуры от ракетных атак со стороны России. Снова, как и два с половиной года назад, Украина умоляет: закройте небо! Дайте возможность жить!", – сказала во время встречи Кондратюк.
Вице-спикер отметила, что с начала полномасштабного вторжения россияне уничтожили или существенно повредили 70% энергетических объектов и 250 тысяч жилых домов.
"Кроме того, я попросила спикера литовского Сейма Викторию Чмилите-Нильсен озвучить эту просьбу на саммите спикеров стран НАТО, который уже в понедельник состоится в Вашингтоне, накануне юбилейного саммита НАТО", – сообщила Кондратюк.
Представительницы Польши и Литвы пообещали сделать все возможное, чтобы решить вопрос защиты неба над Украиной.
"Если НАТО не готово принять Украину в свои ряды в разгар войны, нам нужно требовать от стран альянса достаточно ресурсов на то, чтобы сдерживать и побеждать врага и обеспечивать украинцам право на жизнь!", — заявила заместитель председателя Верховной Рады Украины Елена Кондратюк.