«Պետությունների միջև հարաբերությունները չեն որոշվում թերթերում ինչ-որ հոդվածներով»․ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան
Հայաստանի և Ռուսաստանի առանձին շրջանների միջև ապրանքաշրջանառությունը վերջին 2 տարում աճել է 2,5 անգամ՝ շնորհիվ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների։ Այս մասին Բելգորոդում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը, հաղորդում է ТАСС-ը։ Հարությունյանը հստակեցրել է, որ ընդհանուր առմամբ Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնային մակարդակի ավելի քան 200 համաձայնագիր ունեն տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ շուրջ 30-ը՝ միայն վերջին 2 տարում։ «Պետությունների միջև հարաբերությունները որոշվում են ոչ թե թերթերում ինչ-որ հոդվածներով, առանձին մարդկանց արտահայտություններով, այլ միջպետական համաձայնագրերով։ Մենք նպատակ ունենք ամրապնդելու մեր կապերը, հատկապես՝ միջտարածաշրջանային մակարդակում։ Հայաստանի օրեր ենք անցկացրել Յարոսլավլում, Սվերդլովսկում, Կրասնոդարում, Վոլգոգրադում, Իրկուտսկում, Պերմում, որտեղ մենք միջտարածաշրջանային համաձայնագրեր են ստորագրել»,- նշել է նա։ |

Посол Армении сообщил о росте товарооборота с РФ между отдельными регионами в 2,5 раза
Товарооборот между отдельными регионами Армении и России вырос в 2,5 раза за два года благодаря достигнутым соглашениям, при этом потенциал роста еще не исчерпан. Об этом сообщил чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в РФ Вагаршак Арутюнян на встрече с представителями армянской диаспоры в Белгороде.
Арутюнян уточнил, что всего Армения и РФ имеет более 200 соглашений федерального уровня в различных сферах, в том числе порядка 30 - только за последние два года.
"Отношения между государствами определяются не какими-то статьями в газетах, высказываниями отдельных людей, а межгосударственными соглашениями. <…> Мы ставили себе целью укрепить наши связи, особенно на межрегиональном уровне. Провели Дни Армении в таких областях как Ярославская, Свердловская, Краснодарский [край], Волгоградская, Иркутская, Пермский [край], и везде мы подписывали соглашения межрегиональные", - подчеркнул он.