Բայդենը կշարունակի իր մասնակցությունն ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններին
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ կշարունակի մասնակցել նախագահական մրցավազքին՝ չնայած բանավեճում իր անհաջող ելույթին, գրում է Bloomberg-ը։
«Ես հասկանում եմ բանավեճի հետ կապված մտահոգությունները։ Ես հասկանում եմ։ Ես այնքան էլ լավ երեկո չեմ անցկացրել»,- ասել է պետության ղեկավարը քարոզարշավի ընթացքում կազմակերպված դրամահավաքի ժամանակ: Նախագահի խոսքով՝ ինքը չէր առաջադրվի այդ պաշտոնում, «եթե չհավատար, որ կարող է հաղթել»։
Նախագահի կինը՝ Ջիլ Բայդենը, ելույթ ունենալով Գրինվիչ Վիլիջում կայացած բարեգործական միջոցառման ժամանակ, ասել է, որ լիովին աջակցում է ամուսնուն։ «Լսիր, Ջո, մենք թույլ չենք տա, որ 90 րոպեն որոշեն քո՝ նախագահ եղած 4 տարիները»,- ասել է կինն ամուսնուն:
Նախօրեին Axios-ը հայտնել էր, որ Բայդենը կարող է լքել նախագահական մրցավազքը, եթե նրա մերձավոր ազգականներն ու խորհրդականները նման որոշում կայացնեն։
Տարբեր աղբյուրների համաձայն, իրավիճակի վրա կարող են ազդել պետության ղեկավարի կինը՝ Ջիլը, նրա կրտսեր քույրը՝ Վալերի Բայդենը, ընտանիքի ընկեր Թեդ Քաուֆմանը և Սպիտակ տան խորհրդականների փոքր խումբը։ Այս «խոհանոցային կաբինետը» գոյություն ունի տասնամյակներ շարունակ և «որոշում է Բայդենի կյանքի և նախագահության բոլոր որոշումները», պնդում են հրատարակության զրուցակիցները։
Այս մարդիկ, ասում են, հասկանում են, որ հեռուստաբանավեճն «աղետ էր», բայց կարծում են, որ դեռ հույս կա։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ 81-ամյա Բայդենը Դոնալդ Թրամփին հաղթելու շատ ավելի մեծ շանսեր ունի, քան փոխնախագահ Քամալա Հարիսը։
CNN-ի հարցումների համաձայն, բանավեճից հետո հեռուստադիտողներն իրենց նախապատվությունը տվել են Թրամփին. նրա օգտին քվեարկել է ամերիկացիների 67%-ը, իսկ Բայդենի օգտին՝ 33%-ը։ Միևնույն ժամանակ, Դեմոկրատական ​​կուսակցությունը ներկայիս նախագահի գործունեությունը գնահատեց՝ որպես ձախողում և սկսեց ակտիվորեն փոխարինող փնտրել նրան, քանի որ Բայդենի իջած ձայնը, մշտական ​​սայթաքումներն ու կողմնորոշման հետ կապված խնդիրները կասկածի տակ էին դնում երկիրը ղեկավարելու՝ նրա կարողությունը, գրել էր Politico-ն:

Байден заявил, что продолжит участие в выборах президента США
Президент США Джо Байден заявил, что продолжит участвовать в президентской гонке, несмотря на неудачное выступление на дебатах, пишет Bloomberg.
«Я понимаю беспокойство по поводу дебатов. Я понимаю. У меня был не очень хороший вечер», — сказал глава государства на мероприятии по сбору средств на предвыборную кампанию. По словам президента, он не стал бы баллотироваться, «если бы не верил, что сможет победить».
Супруга президента Джилл Байден, выступая на благотворительном мероприятии в Гринвич-Виллидж, заявила, что полностью поддерживает своего мужа. «Послушай, Джо, мы не позволим 90 минутам определить те четыре года, что ты был на посту президента», — приводит агентство слова Джилл, которые она сказала Байдену после дебатов.
Накануне Axios сообщал, что Байден может покинуть президентскую гонку, если такое решение примут его близкие родственники и советники.
По данным источников, на ситуацию может повлиять жена главы государства Джилл, его младшая сестра Валери Байден, друг семьи Тед Кауфман и небольшая группа советников из Белого дома. Этот «кухонный кабинет» существует десятилетия и «определяет все решения в жизни и президентстве Байдена», утверждают собеседники издания.
По их словам, эти люди понимают, что теледебаты «были катастрофой», но думают, что надежда все же есть. Она связана с тем, что 81-летний Байден имеет гораздо больше шансов победить Дональда Трампа, нежели чем вице-президент Камала Харрис.
Согласно опросам телеканала CNN, по итогам дебатов зрители отдали свои предпочтения Трампу: за него проголосовали 67% американцев, в то время как за Байдена — 33%. При этом в Демократической партии выступление действующего президента оценили как провал и начали активно искать ему замену, поскольку севший голос, постоянные запинки и дезориентация Байдена подставили под сомнение его способность руководить страной. писало Politico.
К аналогичному выводу пришли и спонсоры партии, сообщает Bloomberg. По данным агентства, после дебатов они начали обмениваться «яростными электронными письмами», в которых говорилось, что «единственной надеждой для демократов и других лиц, стремящихся не допустить возвращения бывшего президента Дональда Трампа, будет уход Байдена».
Среди политиков, которые могли бы стать альтернативой, спонсоры упоминали Камалу Харрис, губернаторов Калифорнии Гэвин Ньюсом и Мичигана Гретхен Уитмер. Президентские выборы в США пройдут 5 ноября.