Այսօր`   Երեքշաբթի, 02 հուլիսի, 2024 թ.
ԱՄՆ-ն ձգտում է հասնել նրան, որ Կենտրոնական Ասիայից ապրանքների արտահանումը տեղի ունենա ոչ թե Ռուսաստանով և Չինաստանով, այլ այլընտրանքային ուղիներով, այդ թվում՝ Ադրբեջանով։ Այս մասին ԱՄՆ Քոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը՝ անդրադառնալով Բաքու կատարելիք այցին։
Օ'Բրայենը նշել է, որ Կենտրոնական Ասիայի երկրներից համաշխարհային շուկաներ արտահանումն այժմ ընթանում է միայն Չինաստանով և Ռուսաստանով, և «շրջանցելու համար նրանք պետք է համագործակցեն Ադրբեջանի հետ»։
«Մի ճանապարհն անցնում է Վրաստանով դեպի Սև ծով, բայց մեկ այլ՝ հնարավոր ավելի լայն ճանապարհ, կարող է անցնել Հայաստանով, Ադրբեջանով և Թուրքիայով, և այդ նկատառումներից ելնելով՝ մեզ անհրաժեշտ է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագիր»,- ասել է դիվանագետը։
Նա նաև հայտնել է, որ այցի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին կհասցնի այն միտքը, որ «խաղաղություն հաստատելու ժամանակն է»։

Сегодня:   Воскресенье, 30 Июня, 2024 года
США добиваются того, чтобы экспорт товаров из Центральной Азии шел не через Россию и Китай, а альтернативными путями, в том числе через Азербайджан. Об этом заявил помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен на слушаниях в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США.
Дипломат обратился к этой теме в контексте предстоящего визита в Баку.
О'Брайен отметил, что экспорт из стран Центральной Азии на мировые рынки сейчас идет только через Китай и Россию, и "для обходного пути им нужно сотрудничать с Азербайджаном".
"Один путь проходит через Грузию к Черному морю, но другой, потенциально более крупный, проходил бы через Азербайджан, Армению и Турцию, и из этих соображений нам необходимо мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией", - пояснил дипломат.
О'Брайен добавил, что в ходе визита донесет до азербайджанского президента Ильхама Алиева, что "пришло время заключить мир".