ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Անդրեյ Բելոուսովը և ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինն ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց են ունեցել, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
Նշվում է, որ Բելոուսովը «մատնանշել է իրավիճակի հետագա սրման վտանգը՝ կապված Ուկրաինայի ԶՈւ-ին ԱՄՆ-ի սպառազինության շարունակական մատակարարումների հետ»։
Երկու երկրների ՊՆ ղեկավարներն անդրադարձել են նաև այլ հարցերի։ ТАСС-ի հաղորդմամբ՝ սա Բելոուսովի և Օսթինի միջև առաջին խոսակցությունն է, երբ հունիսի 23-ին Ուկրաինայի ԶՈւ-ն կասետային զինամթերքով հագեցած ATACMS մարտավարական հրթիռներով հարձակվեց Սևաստոպոլի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա։

Белоусов в беседе с Остином указал на опасность эскалации из-за поставок ВСУ
Министр обороны России Андрей Белоусов и глава Пентагона Ллойд Остин во время состоявшегося по инициативе США телефонного разговора обсудили ситуацию вокруг Украины. Об этом сообщили в Минобороны РФ.
В министерстве отметили, что глава МО РФ "указал на опасность дальнейшей эскалации обстановки в связи с продолжающимися поставками" вооружений США для ВС Украины. Главы ведомств затронули также и другие вопросы, сообщили в российском Минобороны.
Это был первый разговор между Белоусовым и Остином, он проводился после атаки ВСУ на гражданскую инфраструктуру Севастополя тактическими ракетами ATACMS с кассетными боевыми частями 23 июня.