«ԵՄ-ն կփակի դռները Վրաստանի առջև, եթե իշխանությունները չփոխեն իրենց քաղաքականությունը»․ Բորել
ԵՄ-ն կփակի դռները Վրաստանի համար, եթե իշխանությունները չփոխեն իրենց քաղաքականությունը։ Այս մասին, Спутник Грузия-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը՝ խոսելով «Օտարերկրյա գործակալների» մասին օրենքի և ԼԳԲՏ քարոզչության արգելքի վերաբերյալ Թբիլիսիի գործողությունների և որոշումների մասին։
«Վրաստանի ժողովրդի համար ճանապարհը դեպի ԵՄ բաց է, բայց եթե իշխանությունները շարունակեն իրենց քաղաքական կուրսը, այն կփակվի․․․ Այսօր ԵՄ երկրները որևէ որոշում չեն ընդունի, խոսքը իրավիճակի քննարկման և հնարավոր միջոցների մասին է»,- ասել է Բորելը՝ Լյուքսեմբուրգում ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարների նիստի մեկնարկից առաջ:
Նշենք, որ աղմկահարույց օրենքի ընդունումից բացի, Վրաստանում նախատեսում են արգելել ԼԳԲՏ քարոզչության հրապարակային ակցիաները:

Боррель пригрозил Грузии "закрыть двери" в Евросоюз
Евросоюз "закроет дверь" для Грузии, если власти этой страны продолжат свою политику. Об этом заявил глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель, говоря о действиях и решениях официального Тбилиси касательно закона об "иноагентах" и запрете ЛГБТ пропаганды.
"Дорога для народа Грузии открыта в ЕС. Однако, если правительство продолжит делать то, что оно делает, эта дорога будет закрыта… Сегодня страны ЕС не принимают никаких конкретных решений, речь идет о дискуссии по ситуации и по возможным мерам…", – сказал он перед началом заседания глав МИД стран Евросоюза в Люксембурге.
Помимо принятия нашумевшего закона, в Грузии также планируют запретить публичные акции пропаганды ЛГБТ.