«Ընտրություններում աջակողմյան ուժերի հաղթանակը կարող է հանգեցնել Կիևին աջակցության դադարեցմանը»․ Գաբրիել Աթալ
Հինգշաբթի, 20 հունիսի, 2024 թ., 13:18
Ընտրություններում աջակողմյան ուժերի հաղթանակը կարող է հանգեցնել Կիևին աջակցության դադարեցմանը։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Աթալը, հաղորդում է BFMTV-ն։
Աթալի կարծիքով՝ ընտրություններում աջակողմյան ուժերի հաղթանակը կարող է հանգեցնել «շատ լուրջ փոփոխությունների», որոնց թվում նշվում է «Ուկրաինային աջակցության զգալի մասի դադարեցումը» և «Ռուսաստանին ենթարկվելու ռիսկը»։
Աթալը հավելել է, որ աջակողմյան ուժերի հաղթանակը կդառնա «ֆրեքզիթի» (ԵՄ-ից Ֆրանսիայի դուրսբերում) սկիզբ։
Նշենք, որ Ֆրանսիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն երկու փուլով՝ այս տարվա հունիսի 30-ին և հուլիսի 7-ին: Վերջին հարցումների համաձայն՝ Մարին Լը Պենի և Ժորդան Բարդելայի «Ազգային միավորումը» առաջատարն է՝ 31,36 տոկոսով:

Премьер Франции заявил о возможном прекращении большей части поддержки Украины
Французский премьер-министр Габриэль Атталь заявил, что победа правых сил на выборах в стране может привести к прекращению значительной поддержки Киева со стороны Парижа. Слова политика приводит BFMTV.
По мнению Атталя, подобный сценарий повлечёт «серьёзные изменения», среди которых упоминаются «прекращение значительной части поддержки Украины» и «риск подчинения России».
Премьер добавил, что победа правых сил станет началом «фрексита» – выхода Франции из Европейского союза.
Досрочные парламентские выборы во Франции пройдут в два этапа: 30 июня и 7 июля текущего года. По данным последних опросов, «Национальное объединение» Марин Ле Пен и Жордана Барделла лидирует с 31,36%.