«Ռուսաստանը ոչ մեկի հետևից չի վազի»․ Լավրով
Ռուսաստանը չի վազի այլ երկրների հետևից և չի պարտադրի ուկրաինական հակամարտության կարգավորման իր նոր առաջարկը։ Այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ТАСС-ը։
«Ինչ վերաբերում է ԱԳՆ-ի դերին՝ մենք ոչ մեկի հետևից չենք պատրաստվում վազել։ Մեր դեսպաններն ամենայն մանրամասնությամբ համապատասխան մայրաքաղաքներում կփոխանցեն նախագահի ելույթի տեքստը»,- ասել է Լավրովը։
Ավելի վաղ Պուտինը հայտարարել է, որ ուկրաինական զորքերը պետք է ամբողջությամբ լքեն Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների, Զապորոժիեի և Խերսոնի շրջանների տարածքները, իսկ Կիևը պետք է պարտավորվի չանդամակցել ՆԱՏՕ-ին և երկրում իրականացնել ապառազմականացում։

Лавров: Россия не будет ни за кем бегать с предложением о мире
Россия не будет бегать за другими странами и навязывать свое новое предложение об урегулировании украинского конфликта. Об этом по итогам встречи с президентом РФ Владимиром Путиным заявил глава МИД России Сергей Лавров, его цитирует ТАСС.
«Что касается роли МИД: ни за кем мы бегать не собираемся. Наши послы подробнейшим образом в соответствующих столицах передадут текст выступления президента», — объяснил министр.
14 июня Путин на встрече с руководством министерства иностранных дел РФ заявил, что украинские войска должны полностью покинуть территории Донецкой и Луганской народных республик, Запорожской и Херсонской областей, а Киев должен обязаться не вступать в НАТО и провести в стране денацификацию и демилитаризацию.