«Վրաստանը որևէ մեկի վասալը չէ»․ Կալաձե
ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները պետք է վերանայել, քանի որ նման ձևով ռազմավարական համագործակցությունն անհնար է: Այս մասին հայտարարել է Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն՝ ի պատասխան ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մեթյու Միլերի հայտարարության, հաղորդում է «Sputnik Ближнее зарубежье»-ն։
«Վրաստանը որևէ մեկի վասալը չէ։ Վրաստանն այն երկիրը չէ, որին ինչ-որ մեկը կարող է օգտագործել սեփական շահի համար, և որը կարող է կրկնել Ուկրաինայի ճակատագիրը։ Մենք պաշտպանում ենք այդ երկրին և ցանկանում ենք պահպանել խաղաղությունը»,- ասել է Կալաձեն։
Ավելի վաղ Միլերը նախազգուշացրել է, որ «Օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի պատճառով Վրաստանին սպասվում են «լուրջ քաղաքական հետևանքներ»՝ հնարավոր պատժամիջոցներ, վիզային սահմանափակումներ և ֆինանսական օգնության վերանայում:

Каха Каладзе ответил Госдепу США
Отношения Грузии с США необходимо пересмотреть, поскольку в такой форме стратегическое сотрудничество невозможно, заявил мэр Тбилиси Каха Каладзе в ответ на высказывание представителя американского Госдепартамента Мэттью Миллера. Об этом сообщает Sputnik Ближнее зарубежье.
"Грузия не чей-то вассал. Грузия не та страна, которую кто-то будет использовать в своих интересах и разрушит мир, которая повторит судьбу Украину. Мы защищаем эту страну и хотим сохранить мир", — сказал Каладзе.
Ранее Миллер предупредил, что из-за закона об иноагентах Грузию ждут "серьезные политические последствия": потенциальные санкции, визовые ограничения и пересмотр финансовой помощи.