Ֆրանսիան 650 մլն եվրոյի օգնություն կհատկացնի Ուկրաինային
Հունիսի 7-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին 2 համաձայնագիր կստորագրեն՝ Ուկրաինային 650 մլն եվրոյի վարկ և դրամաշնորհներ տրամադրելու մասին, հաղորդում է Интерфакс Украина-ն՝ վկայակոչելով Ելիսեյան պալատի հաղորդագրությունը։
Նշվում է, որ առաջին համաձայնագրով Զարգացման ֆրանսիական գործակալությանը կտրամադրվի 400 մլն եվրոյի չափով վարկ և 50 մլն եվրոյի չափով դրամաշնորհ՝ մինչև 2027թ․ Ուկրաինայում իր գործունեությունն ընդլայնելու, էներգետիկ և տրանսպորտային ոլորտներում աջակցություն տրամադրելու համար։
Երկրորդ համաձայնագիրը վերաբերում է կրիտիկական ենթակառուցվածքի աջակցության հիմնադրամի ստեղծմանը, որում կներդրվի 200 մլն եվրո՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, ջրամատակարարման, սանիտարական, առողջապահության և գյուղատնտեսության ոլորտներում ֆրանսիական ընկերություններին աջակցելու համար։

Франция предоставит Украине 650 миллионов евро на поддержку критической инфраструктуры
7 июня президент Франции Эммануэль Макрон и президент Украины Владимир Зеленский подпишут два соглашения о предоставлении Украине кредитов и грантов на сумму 650 млн евро, в частности, для поддержки местных властей и критически важной инфраструктуры. Об этом говорится в сообщении Елисейского дворца, передает Интерфакс-Украина.
Первое соглашение предоставит Французскому агентству развития «средства в размере 400 млн евро в виде кредитов и 50 млн евро в виде грантов до 2027 года», чтобы расширить свою деятельность в Украине, оказав поддержку в энергетическом и транспортном секторах, в частности «для развития административного потенциала» .
Второе соглашение касается создания «фонда поддержки» критической инфраструктуры, в который будет вложено 200 млн евро «для поддержки французских компаний в будущих тендерах в области энергетики, транспорта, водоснабжения и санитарии, здравоохранения и сельского хозяйства».