«Թուրքիային նոր սահմանադրություն է անհրաժեշտ»․ Էրդողան
Թուրքիան չի կարող առաջ շարժվել ներկայիս սահմանադրությամբ, նոր հիմնական օրենքն անհրաժեշտություն է։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հաղորդում է РИА Новости-ն։
«Թուրքիային լիբերտարիանական սահմանադրություն է անհրաժեշտ։ Այսօր ես կցանկանայի պարզաբանել որոշ կետեր. սահմանադրությունը գտնվում է նորմերի հիերարխիայի վերևում։ Դա հասարակական պայմանագիր է։ Դա գրավոր փաստաթուղթ է։ Եթե բացառենք 1921 և 1924 թվականների սահմանադրությունները, ապա մեր բոլոր սահմանադրությունները ստեղծվել են խնամակալության թելադրանքով և պարտադրվել ժողովրդին։ Մենք չենք կարող շարունակել առաջ շարժվել ներկայիս սահմանադրությամբ, որը մշակել են խռովարարները»,- ասել է Էրդողանը։
Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու համար անհրաժեշտ է 400 պատգամավորի աջակցություն, փոփոխությունները հանրաքվեի դնելու համար՝ 360 պատգամավորի աջակցություն:

Эрдоган заявил о необходимости принятия новой Конституции
Турция не может двигаться дальше при нынешней Конституции, новый основной закон стал необходимостью, заявил президент страны Реджеп Тайип Эрдоган, передает РИА Новости.
"Мы выражаем потребность Турции в либертарианской конституции. Сегодня я хотел бы прояснить некоторые моменты: Конституция находится на вершине иерархии норм. Это общественный договор. Это письменный документ. Если исключить конституции 1921 и 1924 годов, то все наши конституции были созданы по директивам опеки и навязаны народу. Мы не можем продолжать двигаться дальше с нынешней конституцией, рамки которой были разработаны путчистами", - сказал Эрдоган, выступая в понедельник.
Для внесения изменений в конституцию необходимо одобрение 400 депутатов, для вынесения поправки на референдум нужна поддержка 360 депутатов.