Գիտանաս Նաուսեդան վերընտրվել է Լիտվայի նախագահի պաշտոնում
Լիտվայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթանակ է տարել գործող նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան: Նրա մրցակից՝ վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն ընդունել է իր պարտությունը։
Նախընտրական արշավի գլխավոր թեմաներից մեկը Ռուսաստանի պատերազմն էր Ուկրաինայի դեմ և դրա հետևանքները Լիտվայի ազգային անվտանգության համար: Նաուսեդան նշել է, որ Լիտվան Ուկրաինայի հավատարիմ դաշնակիցն է եղել 2022թ․ ռուսական ներխուժումից ի վեր։
Երկրորդ փուլի քվեարկության արդյունքում Նաուսեդան ստացել է ընտրողների ձայների 75 տոկոսը։ Շիմոնիտեի օգտին քվեարկել է 23 տոկոսը։ Շիմոնիտեն շնորհավորել է վերընտրված նախագահին հաղթանակի կապակցությամբ և խոստացել վերադառնալ աշխատանքի կառավարության ղեկավարի պաշտոնում:

Президентом Литвы переизбран Гитанас Науседа
В Литве во втором туре президентских выборов победу одержал действующий глава государства Гитанас Науседа. Его соперница премьер-министр Ингрида Шимоните признала свое поражение.
Одной из главных тем предвыборной кампании была война России против Украины и ее последствия для национальной безопасности Литвы. Науседа отметил, что Литва была верным союзником Украины с момента российского вторжения в 2022 году.
По результатам голосования во втором туре Науседа получил 75% голосов избирателей. За Ингриду Шимоните проголосовали 23% . Шимоните поздравила переизбранного президента с победой и обещала вернуться к работе на посту главы правительства.