«ՊՆ-ում վերջին ձերբակալությունները՝ պայքար կոռուպցիայի դեմ»․ Պեսկով
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ՌԴ ՊՆ պաշտոնյաների վերջին ձերբակալությունները կոռուպցիայի դեմ հետևողական պայքար են, հաղորդում է ТАСС-ը։
«Դա կոռուպցիայի դեմ հետևողական պայքար է, այլ ոչ թե արշավ։ Սա մեր իրավապահ մարմինների գործունեության բաղկացուցիչ մասն է»,- նշել է նա։
Միաժամանակ, Պեսկովը հրաժարվել է պատասխանել հարցին, թե արդյոք Կրեմլին նախապես հայտնի է եղել ձերբակալությունների ծրագրերի մասին: Նա նշել է, որ այդ հարցին պատասխանելու իրավասություն չունի։
Հիշեցնենք, որ այսօր հայտնի է դարձել կաշառք ստանալու գործով ՌԴ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Վադիմ Շամարինի ձերբակալության մասին։
Ավելի վաղ կոռուպցիոն հանցագործությունների հետաքննության շրջանակներում ձերբակալվել են ՌԴ ԶՈւ 58-րդ բանակի նախկին հրամանատար Իվան Պոպովը, պաշտպանության նախարարության կադրերի գլխավոր վարչության պետ Յուրի Կուզնեցովը և Ռուսաստանի պաշտպանության փոխնախարար Տիմուր Իվանովը:

Песков: аресты в Минобороны — это борьба с коррупцией
В четверг, 23 мая, пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, заявил, что последние аресты функционеров Минобороны — это последовательная борьба с коррупцией, а не кампания. Об этом сообщил ТАСС.
«Борьба с коррупцией — это последовательная работа, это не кампания. Это составная часть деятельности наших правоохранительных органов», — отметил он.
При этом Песков отказался отвечать на вопрос, было ли Кремлю заранее известно о планах арестов. Он отметил, что на это у него нет полномочий.
Напомним, сегодня стало известно о задержании начальника Главного управления связи Вооружённых сил РФ генерал-лейтенанта Вадима Шамарина. Его отправили под стражу по делу о получении взятки.
Ранее в России в рамках расследования коррупционных преступлений арестовали экс-командующего 58-й армией ВС РФ Ивана Попова, начальника Главного управления кадров Минобороны Юрия Кузнецова и заместителя министра обороны России Тимура Иванова.