Այսօր ավարտվում է Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը
Այսօր՝ մայիսի 20-ին, ավարտվում է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու պաշտոնավարման ժամկետը։ Համապատասխանաբար, այսօր վերջին օրն է, երբ նա համարվում է Ուկրաինայի օրինական նախագահ, գրում են ուկրաինական ԶԼՄ-ները։
Զելենսկին նախագահի պաշտոնը ստանձնել էր 2019թ․ մայիսի 20-ին։ Ուկրաինայի Սահմանադրության համաձայն՝ Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունները պետք է տեղի ունենային 2024թ․ մարտի 31-ին:
Սակայն Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունները չեղարկվել են ռազմական դրության և համընդհանուր մոբիլիզացիայի պատճառով։ Ինքը՝ Զելենսկին, հայտարարել է, որ ընտրություններն այժմ «տեղին չեն»։

20 мая истекает срок полномочий президента Украины
20 мая истекает срок полномочий президента Украины Владимира Зеленского. Соответственно, понедельник - последний день, когда он считается легитимным президентом страны.
Напомним, Владимир Зеленский вступил в должность главы государства 20 мая 2019 года. Согласно конституции Украины, президентские выборы на Украине должны были состояться 31 марта 2024 года, а 20 мая должен был принять присягу новый президент страны.
Однако президентские выборы на Украине отменили из-за военного положения и всеобщей мобилизации. Сам Зеленский заявил, что выборы сейчас "не ко времени".