«Իսլամական պետություն»-ը Մոսկվայի ահաբեկչությունն անվանել է «վերջին տարիների ամենադաժան հարձակումը»
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունն ընդլայնված հայտարարություն է տարածել՝ կապված Մոսկվայի մարզի Կրասնոգորսկ քաղաքի համերգասրահում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետ։ Ահաբեկիչներին մոտ կանգնած գործակալության անունից տարածված հայտարարությունը մարտի 23-ին հայտնվել է խմբավորման գլխավոր թելեգրամ-ալիքում։
Խմբավորումը Կրոկուսում տեղի ունեցած ահաբեկչությունն անվանել է «վերջին տարիների ամենադաժան հարձակումը»։ Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «Իսլամական պետության» զինյալները մարտի 22-ին «համակարգված հարձակում են իրականացրել քրիստոնյաների մեծ բազմության վրա»: Հարձակմանը մասնակցել են 4 զինյալներ՝ զինված գնդացիրներով, ատրճանակներով, դանակներով և Մոլոտովի կոկտեյլներով։ Հարձակումից առաջ գրոհայինները դիտարկել են վայրը։
Զեկույցում ասվում է, որ 3 զինյալներ կրակ են բացել դահլիճում գտնվող մարդկանց վրա, իսկ խմբի 4-րդ անդամը հրդեհել է տարածքը։ Հարձակման հետևանքով զոհվել կամ վիրավորվել է առնվազն 300 մարդ, ինչպես նաև խոշոր հրդեհ է տեղի ունեցել, ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Amaq-ի աղբյուրները հավելել են, որ «հարձակումը տեղի է ունեցել «Իսլամական պետության» և իսլամի դեմ պայքարող երկրների միջև կատաղի պատերազմի նորմալ համատեքստում:
«Իսլամական պետությունը» հրապարակել է ենթադրյալ ահաբեկիչների խմբակային լուսանկարը, որոնց դեմքերը փակված են։ Ինչպես նշել է The Insider-ը, լուսանկարում պատկերված 2 անձանց հագուստի գույնը, կտրվածքն ու նախշերը համընկնում են ահաբեկչություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվածների հագուստի հետ։

«Исламское государство» назвало теракт в «Крокусе» «самой жестокой атакой за последние годы»
Террористическая организация «Исламское государство» выпустила расширенное заявление в связи с терактом в «Крокус Сити Холле» в Красногорске Московской области. Заявление, выпущенное от имени агентства «Амак», близкого к террористам, появилось в основном канале ИГ в телеграме 23 марта. Внимание на это обратила группа SITE, отслеживающая активность террористов в соцсетях.
В публикации теракт в «Крокусе» назван «самой жестокой атакой за последние годы». В заявлении говорится, что боевики «Исламского государства» 22 марта «предприняли скоординированную атаку на большую толпу христиан». В нападении участвовали четверо боевиков, вооруженные пулеметами, пистолетами, ножами и коктейлями Молотова. Перед нападением боевики наблюдали за местом.
В сообщении утверждается, что трое боевиков открыли стрельбу по людям в зрительном зале, а четвертый участник группировки поджег помещение. В заявлении сказано, что в результате атаки не менее 300 человек погибли или получили ранения, а на месте произошел крупный пожар.
Источники «Амак» добавили, что «нападение произошло в обычном контексте бушующей войны между „Исламским государством“ и странами, борющимися с исламом».
«Исламское государство» опубликовало групповое фото предполагаемых террористов, их лица заретушированы. Как заметило издание The Insider, цвет, покрой и принт на одежде двоих людей на фотографии совпадает с одеждой задержанных по подозрению в совершении теракта.