«Կարևոր է, որ ՄՔԴ-ին ՀՀ-ի անդամակցությունը բացասաբար չազդի երկկողմ հարաբերությունների վրա». Պեսկով
Ռուսաստանի համար կարևոր է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Միջազգային քրեական դատարանին բացասաբար չազդի երկկողմ հարաբերությունների վրա. Մոսկվան դրանք թանկ է գնահատում: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Հայաստանը հինգշաբթի օրվանից պաշտոնապես դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ:
«Այստեղ մեկնաբանելու ոչինչ չկա։ Դա ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է։ Բայց մյուս կողմից, մեզ համար կարևոր է, որ նման որոշումները չազդեն և՛ դե յուրո, և՛ դե ֆակտո մեր երկկողմ հարաբերությունների վրա, որոնք մենք փայփայում ենք և հույս ունենք հետագայում զարգացնել»,- ասել է Պեսկովը:
2023 թվականի նոյեմբերին ՄՔԴ-ում հայտարարել են, որ Հայաստանը 2024 թվականի փետրվարի 1-ից կդառնա 124-րդ մասնակից պետությունը, որը կմիանա Հռոմի ստատուտին, և 19-րդ պետությունը՝ արևելաեվրոպական խմբից:

В Кремле надеются, что членство Армении в МУС не отразится на отношениях
России важно, чтобы членство Армении в Международном уголовном суде де-юре и де-факто не сказалось негативно на двусторонних отношениях, Москва ими дорожит, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Армения с четверга официально стала членом Международного уголовного суда (МУС).
"Здесь нечего комментировать. Это в целом суверенное право Армении. Но с другой стороны, для нас важно, чтобы подобные решения не сказались и де-юро, и де-факто на наших двусторонних отношениях, которыми мы дорожим и надеемся дальше развивать", - сказал Песков журналистам в ответ на просьбу прокомментировать членство Армении в МУС.
В ноябре 2023 года в МУС заявили, что Армения с 1 февраля 2024 года станет 124-м государством-участником, присоединившимся к Римскому статуту, и 19-м государством из восточноевропейской группы.