Չինաստանի նախագահի առաջարկը՝ Բայդենին
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինփինն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին առաջարկել է երկու երկրների «խաղաղ գոյակցություն» և անցում՝ աշխարհի երկու խոշորագույն տնտեսությունների հարաբերությունների կայունացմանը: Այս մասին հաղորդում է China Central Television-ը՝ վկայակոչելով ՉԺՀ առաջնորդի նամակը Սպիտակ տան ղեկավարին՝ նվիրված 1979 թվականի հունվարի 1-ին Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը։
Նշվում է, որ նամակում Սի Ցզինփինը հայտնել է, որ վերջին 45 տարիների ընթացքում չին-ամերիկյան հարաբերությունները վերելքներ ու վայրէջքներ են ապրել, սակայն ընդհանուր առմամբ առաջ են շարժվել, ինչը ոչ միայն բարձրացրել է երկու ժողովուրդների բարեկեցությունը, այլև նպաստել է աշխարհում խաղաղությանը, կայունությանն ու բարգավաճմանը։
«Պատմությունը հաստատել և շարունակում է ապացուցել, որ փոխադարձ հարգանքի, խաղաղ համակեցության և փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքների պահպանումը ճիշտ ուղի Է Չինաստանի և Միացյալ Նահանգների համար, և դա պետք է դառնա Չինաստանի և Միացյալ Նահանգների համատեղ ջանքերի ուղղությունը»,-գրել Է Չինաստանի նախագահը:
Ջո Բայդենը ևս շնորհավորական նամակ է հղել Սի Ցզինփինին․ «Անհամբեր սպասում եմ մեր հանդիպումներին և քննարկումներին, որպեսզի շարունակենք զարգացնել ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև հարաբերությունները»,- գրել է Բայդենը։

Си Цзиньпин сделал Байдену предложение. #ССТ
Президент Китая Си Цзиньпин предложил президенту США Джо Байдену "мирное сосуществование" двух стран и переход к стабилизации отношений двух крупнейших экономик мира. Об этом в понедельник, 1 января, сообщает China Central Television со ссылкой на письмо лидера КНР к главе Белого дома в честь установления дипломатических отношений между Китаем и США 1 января 1979 года.
Указывается, что в письме Си Цзиньпин отметил, что "в течение последних 45 лет китайско-американские отношения переживали взлеты и падения, однако в целом двигались вперед, что не только повысило благосостояние обоих народов, но и способствовало миру, стабильности и процветанию в мире".
"История подтвердила и продолжает доказывать, что соблюдение принципов взаимного уважения, мирного сосуществования и взаимовыгодного сотрудничества, является правильным путем для Китая и Соединенных Штатов и это должно стать направлением совместных усилий Китая и США", - написал президент Китая.
Джо Байден также направил Си Цзиньпину поздравительное письмо по случаю 45-летия. В нем американский лидер признал, что отношения между США и Китаем способствовали процветанию и создали возможности для обеих стран, а также для остального мира. "Я с нетерпением жду развития прогресса, достигнутого нашими предшественниками, а также наших встреч и дискуссий, чтобы продолжать развивать отношения между США и Китаем", - написал Байден.