Իսրայելական բանակը մարտերը կտեղափոխի Գազայի հատվածի հարավ
Իսրայելական բանակի մարտերը կտեղափոխվեն Գազայի հատվածի հարավ՝ անկլավի հյուսիսային հատվածում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների ոչնչացումից հետո։ Այսպիսի հայտարարություն է արել Իսրայելի կառավարությունը չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 15-ին։
Իսրայելի կաբինետի խոսնակը մանրամասներ չի հայտնել։
Ավելի վաղ Al Jazeera հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հարձակվել է Գազայի հատվածի հյուսիսում գտնվող Շեյխ Ռադվան թաղամասի վրա։ Հրթիռակոծության հետևանքով զոհվել է առնվազն 25 մարդ, զոհերի մեծ մասը կանայք և երեխաներ են:
Իրազեկ աղբյուրների համաձայն՝ ԱՄՆ-ն դժգոհ է Գազայի հատվածում իսրայելական բանակի գործողություններից, քանի որ այնտեղ աճում է խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի թիվը։ Նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը ծանր զրույցներ է ունենում Իսրայելի պաշտոնյաների հետ, սակայն Թել Ավիվը չի արձագանքում Սպիտակ տան խնդրանքներին։

Армия Израиля перенесет боевые действия на юг сектора Газа
Боевые действия израильской армии будут перенесены на юг сектора Газа после уничтожения боевиков палестинского движения ХАМАС в северной части анклава. Такое заявление сделали в правительстве Израиля в среду, 15 ноября.
Какие-либо подробности спикер израильского кабмина приводить не стал.
Ранее телеканал Al Jazeera сообщил, что Армия обороны Израиля нанесла удар по расположенному на севере сектора Газа району Шейх Радван. В результате обстрела погибли как минимум 25 человек, причем большинство жертв — женщины и дети.
По словам осведомленных источников, Соединенные Штаты недовольны действиями израильской армии в секторе Газа, так как там растет количество жертв среди мирного населения. Администрация президента Джо Байдена проводит с представителями власти Израиля сложные разговоры, но в Тель-Авиве не реагируют на просьбы Белого дома.