Զախարովան արձագանքել է բլոգեր Միկա Բադալյանի կալանավորմանը
Հայաստանի Գորիս քաղաքում ռուսամետ բլոգեր Միքայել Բադալյանի կալանավորումը դարձավ Արևմուտքի հերթական սադրանքը Երևանում ռուս-հայկական մեդիա ֆորումի նախօրեին, իր թելեգրամ-ալիքում գրել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Չեմ բացառում, որ սա հերթական սադրանքն է՝ կապված Երևանում ռուս-հայկական մեդիա ֆորումի հետ, սադրանքը նրանց, ովքեր քնում են և տեսնում՝ ինչպես փչացնել հարաբերությունները երկու երկրների միջև, իսկ Արևմուտքը մեծ գումարներ է ներդրել դրա համար»,- գրել է նա:
«Ակնհայտ է, որ վերջին շրջանում ակտիվացել են դրան ուղղված ուժերը, ես հրաժարվում եմ ընդունել, որ «խոսքի ազատությունը յուրաքանչյուրի բացարձակ իրավունքն է» կարգախոսի ներքո հանդես եկող իշխանությունը պատժամիջոցներ կկիրառի լրագրողների նկատմամբ և կարգելափակի տեղեկատվության տարածումը», - նշել է Զախարովան։
Նա անդրադարձել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ «արտահայտվելու իրավունքը Հայաստանում լրջորեն պաշտպանված է»։ Ընդ որում՝ Զախարովան Փաշինյանի խոսքերը մեջբերել է նաև հայերենով. ««Ես ոչ կոռեկտ ցանկացած մեկնաբանություն դատապարտում եմ, նաև հարգում եմ կարծիք արտահայտելու յուրաքանչյուրի իրավունքը: Ինչպես տեսնում եք, Հայաստանում նույնիսկ ֆեյքերի կարծիք արտահայտելու իրավունքը լրջորեն պաշտպանված է»,- ասել է Փաշինյանը»:

Захарова отреагировала на задержание в Армении блогера Бадаляна
Задержание в армянском городе Горис пророссийского блогера Микаэля Бадаляна стало очередной провокацией Запада в преддверии проведения в Ереване российско-армянского медиафорума, написала в телеграм-канале официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Глава Россотрудничества Евгений Примаков в четверг заявил, что в Армении пропал пророссийский блогер Бадалян. Sputnik Армения в свою очередь сообщило, что блогер Бадалян задержан в городе Горис вместе с обозревателем агентства Ашотом Геворкяном, они находятся в СК. Причина задержания пока не сообщается.
"Не исключаю, что это ещё одна провокация в связи с проведением в Ереване российско-армянского медиафорума. Провокация тех, кто спит и видит, как испортить отношения двух стран. А в это Западом вложены очень большие деньги", - написала она в своем телеграм-канале.
"Очевидно, силы, нацеленные на это, в последнее время активизировались. Я отказываюсь принимать то, что власть, пришедшая под лозунгом "свобода слова - абсолютное право каждого", будет санкционировать гонения на журналистов и блокировать распространение информации", - отметила Захарова.
Она обратилась к заявлению премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что "в Армении серьезным образом защищено право на выражение мнения".