«Արցախցինե՛ր, որևէ մեկն իրավասու չէ ձեր փոխարեն որոշելու արդեն իսկ կայացած ինքնորոշման հանրաքվեի արդյունքները». Գևորգ Դանիելյան
Երկուշաբթի, 15 մայիսի, 2023 թ., 11:12
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարգելի արցախցիներ, որևէ մեկն իրավասու չէ Ձեր փոխարեն որոշելու արդեն իսկ կայացած ինքնորոշման հանրաքվեի արդյունքները, անգամ նոր հանրաքվե կարող եք նախաձեռնել, թե՝ ոչ: Առնվազն կարող են երաշխավորել Ձեր անվտանգությունը, ինքնորոշման իրավունքի հարգումը, ինչն այս պահին առավել, քան երբևէ՝ խոցված է, սակայն չեն կարող օրինական գործընթացները չեղարկել: Ձեր 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին կայացած հանրաքվեն լիարժեք համապատասխանել է տվյալ պահին գործող օրենսդրության պահանջներին, իսկ հետագա օրենսդրական մանիպուլյացիաները այդ իրավական գործընթացի վրա այլևս տարածվել չեն կարող:
Հ.Գ. Սահմանադրության ուժով Հայաստանի կողմից Արցախը որևէ պետության կազմում ճանաչելուն հանգեցնող միջազգային պայմանագիրը ի սկզբանե առոչինչ է...»:

Геворг Даниелян: Уважаемые арцахцы, никто не имеет права решать от вашего имени результаты уже проведенного референдума о самоопределении
![]() Бывший министр юстиции Армении Геворг Даниелян на своей странице в Facebook пишет: «Уважаемые арцахцы, никто не имеет права решать от вашего имени результаты уже проведенного референдума о самоопределении, вы даже можете инициировать новый референдум. По крайней мере, они могут гарантировать вашу безопасность, уважение права на самоопределение, которое сейчас уязвимо как никогда, но они не могут отменить законные процессы. Ваш референдум, проведенный 10 декабря 1991 года, полностью соответствовал требованиям действующего законодательства, и дальнейшие законодательные манипуляции к данному правовому процессу уже не применимы. P.S. В силу Конституции международное соглашение, ведущее к признанию Арцаха Арменией частью какого-либо государства, изначально незаконно...». Источник: Գևորգ Դանիելյան |