Այսօր`   Կիրակի, 04 հունիսի, 2023 թ.
ԱՄՆ-ն դրդում է G-7-ի երկրներին համատեղ գործողություններ ձեռնարկել Չինաստանի դեմ, եթե Պեկինը դիմի տնտեսական հարկադրանքի G-7-ի գործընկերների դեմ: Այս մասին հայտնում է Nikkei Asia ճապոնական հրատարակությունը։
Հրատարակության տվյալներով՝ ԱՄՆ-ի կառավարությունը Քոնգրեսի հետ միասին քննարկում է մաքսատուրքերի բարձրացման օրինագծերը։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ԱՄՆ-ի իշխանություններն սկսել են պարզել, թե արդյոք իրենց գործընկերները պատրաստ են պատժամիջոցներ կիրառելու Չինաստանի դեմ՝ ռուսական օգնության դեպքում։ Առաջին հերթին ԱՄՆ-ն այս հարցը քննարկում է G7-ի երկրների հետ։ Ըստ աղբյուրների, ոչ պաշտոնական շփումներ են անցկացվում, մասնավորապես, ֆինանսների նախարարների մակարդակով։ Միաժամանակ նշվում է, որ քննարկումների այս փուլում կողմերը դեռևս համաձայնության չեն եկել Չինաստանի դեմ հնարավոր միջոցների վերաբերյալ։
Մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել էր, որ Վաշինգթոնը չի վարանի միջոցներ ձեռնարկել Ռուսաստանի Դաշնությանը ռազմական աջակցություն ցուցաբերող կամ պատժամիջոցները խախտող չինական ընկերությունների և անհատների դեմ։

Nikkei: США подталкивают страны G7 к действиям против Китая
США добиваются, чтобы страны G7 приняли совместные меры против Китая в случае, если КНР будет осуществлять давление в отношении партнеров «Большой семерки». Об этом сообщает японское издание Nikkei Asia.
«США подталкивают страны группы семи к совместным действиям против Китая, если Пекин прибегнет к экономическому принуждению против партнеров группы», — говорится в сообщении.
По данным издания, американское правительство совместно с конгрессом обсуждают законопроекты о повышении тарифов.
Ранее сообщалось, что власти США начали выяснять, готовы ли их партнеры ввести санкции против КНР в случае помощи России. В первую очередь США обсуждает данный вопрос со странами G7. По словам источников, неформальные контакты ведутся, в частности, на уровнях министров финансов. Вместе с тем отмечается, что на данном этапе обсуждений стороны пока не достигли каких-либо соглашений о возможных мерах в отношении КНР.
Несколько дней назад госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что Вашингтон не раздумывая будет принимать меры против китайских компаний и физических лиц, оказывающих военную поддержку Российской Федерации или нарушающих санкции.