«Հյուսիսային հոսքի» պայթյունն ուկրաինամետ խմբավորումներն են կազմակերպել». Արևմտյան լրատվամիջոցներ
ԱՄՆ ձեռքի տակ հայտնված նոր փաստերը ցույց են տալիս, որ ՌԴ-Եվրոպա խողովակաշարի՝ «Հյուսիսային հոսքեր»-ի և «Հյուսիսային հոսք-2»-ի պայթյունը, ամենայն հավանականությամբ, ուկրաինամետ խմբավորումներ են իրականացրել։ Այս մասին հայտնում է ամերիկյան NYT-ը՝ հավելելով, որ մանրամասներին չի տիրապետում, ուստի՝ չի կարող նշել՝ որքանով է արժանահավատ այդ տեղեկությունը։
Թերթը հիշեցնում է, որ պայթյունից անմիջապես հետո Լեհաստանը և Ուկրաինան ՌԴ-ին են մեղադրել այդ պայթյունի մեջ, սակայն ՌԴ-ն անմիջապես հերքել է մեղադրանքները և իր հերթին մեղադրել Լոնդոնին պայթյունը կազմակերպելու մեջ։ ՄԲ-ն ևս նշել է, որ որևէ առնչություն չունի պայթյունի հետ։
Արևմտյան որոշ աղբյուրներ նշում են, որ պայթյունի մեջ ամենաշահագրգռված կողմը Ուկրաինան է և վերջինի այն դաշնակիցները, որոնք դեմ են արտահայտվել այդ խողովակաշարին։ NYT-ի նշում է, որ Կիևի կողմից այդպիսի քայլը վատ կանդրադառնա եվրոպական երկրների, հատկապես, Գերմանիայի հետ հարաբերությունների վրա։
«Ամերիկացիները հույս ունեն, որ ԱՄՆ և եվրոպական հետախուզական ծառայությունները վաղ թե ուշ կբացահայտեն՝ ով է իրականացրել պայթյունը, սակայն, միևնույն ժամանակ էլ պնդում են, որ դեռևս չունեն փաստեր, որոնք կհավաստեն, որ Ուկրաինայի կառավարությունը կապ ունի պայթյունի հետ»։
Գերմանական Die Zeit-ը ևս անդրադարձել է պայթյունի խնդրին և նշել, որ խողովակաշարը պայթեցնելու համար օգտագործվել է լեհական ընկերությունից վարձակալած սուզանավ, որի սեփականատերերը ուկրաինացիներ են, սակայն դիվերսիայի պատվիրատուն դեռ հայտնի չէ։
Washington Post-ը իր հերթին նշում է, որ իր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ստացված նոր տեղեկությունները խոսում են այն մասին, որ ՌԴ-ն հնարավոր է կապ ունենա այդ պայթյունի հետ։ Թերթի՝ Բայդենի վարչակազմում գտնվող աղբյուրը հայտնել է, որ վարչակազմում վերջնական եզրակացության գալու համար եղած տեղեկությունները բավարար չեն համարում։
Հիշեցնենք՝ «Հյուսիսային հոսքերում» և «Հյուսիսային հոսքեր 2»-ում պայթյունները տեղի են ունեցել 2022-ի սեպտեմբերի 26-ին: Պայթյունի գործով հետաքննություն իրականացնող Շվեդիան, Դանիան և Գերմանիան դեռևս չեն կարողանում բացահայտել՝ ով է իրականացրել այն։

Западные СМИ: взрывы на "Северном потоке" могла устроить проукраинская группировка
Появившиеся в распоряжении США новые разведданные свидетельствуют, что взрыв газопроводов «Северный поток-1» и «Северный поток-2», скорее всего, был осуществлен проукраинскими группировками. Об этом сообщает американское NYT, добавив, что он не знает деталей, поэтому он не может сказать, насколько достоверна эта информация.
.Газета напоминает, что сразу после взрывов Польша и Украина поспешили, правда, не приводя сколь-нибудь веских доказательств, обвинить в нем Россию. Москва обвинения отвергла и указала на Лондон, который также заявил о своей непричастности.
При этом, по мнению некоторых западных чиновников, самые серьезные потенциальные мотивы для диверсии на газопроводе были у Киева и его союзников, давно выступавших против этого проекта.
По данным NYT, чиновники, в распоряжение которых попали эти разведданные, пока не знают, какое значение стоит придавать этой информации, принимая во внимание тот факт, что любой намек на прямое или косвенное отношение Киева ко взрыву газопровода может поставить под угрозу его деликатные отношения с западными партнерами, и в первую очередь с Германией, которая из солидарности с Украиной пошла на серьезные экономические жертвы.
Однако американцы надеются, что их разведслужбы вместе с европейскими коллегами рано или поздно докопаются до истины и найдут виновных.
Издание отмечает, что никаких фактов, свидетельствующих о причастности к взрывам украинского правительства, пока не обнаружено.
Вслед за NYT вышла статья Die Zeit, в которой утверждается, что для подрыва газопровода использовалось судно, арендованное компанией из Польши. Ее владельцами, судя по всему, являлись двое граждан Украины. В статье отмечается, что заказчик диверсии неизвестен.
The Washington Post, в свою очередь, заявляет, что, по словам ее источников, полученная новая информация указывает на то, что Россия может иметь отношение к взрыву. Источник в администрации Байдена заявил газете, что там не считают имеющуюся информацию достаточной для окончательных выводов.
Напомним, взрывы на «Северных потоках-1» и «Северных потоках-2» произошли 26 сентября 2022 года. Швеция, Дания и Германия, которые расследуют взрыв, до сих пор не могут установить, кто его устроил.