Ռուսները հրթիռակոծել ու հրկիզել են Արևելյան Եվրոպայի խոշորագույն շուկան
Հինգշաբթի՝ մարտի 17-ին, ժամը 14:00-ին ՌԴ ԶՈՒ-ն հրթիռային մի շարք հարվածներ է հասցրել Արևելյան Եվրոպայի ամենամեծ շուկայի Խարկովում գտնվող Բարաբաշովոյի ուղղությամբ: Շուկայի տարբեր հատվածներում այրվել են առևտրի տաղավարները, հրդեհը մոտեցել է մասնավոր հատվածին:
Դեպքի վայր է մեկնել 100 փրկարար՝ 21 հրշեջ մեքենաներով։ Մինչ հրշեջները մարելից են եղել կրակը, ռուսները կրկին կրակել են շուկայի վրա։
Տուժած 2 հրշեջները տեղափոխվել են հիվանդանոց։ Նրանցից մեկն ստացած վերքերից մահացել է, իսկ երկրորդի կյանքի համար բժիշկները պայքարում են, հայտնում են ԱԻՆ մարզային վարչությունից։
Առաջին անգամ ռուսները գնդակոծել են Բարաբաշովոն մարտի 3-ին։ Այդ ժամանակ հնարավոր եղավ խուսափել խոշոր հրդեհից ու լայնածավալ ավերածություններից:

Обстрел рынка Барабашово в Харькове: россияне убили пожарного
Россияне нанесли серию ударов из реактивной артиллерии по крупнейшему рынку Восточной Европы в 14:00 четверга, 17 марта. Загорелись торговые павильоны в разных частях рынка, огонь приблизился к частном сектору.
На место происшествия выехали 100 спасателей на 21 спецавтомобиле. Пока пожарные боролись с огнем, россияне повторно обстреляли рынок.
Раненых огнеборцев госпитализировали. Один из них от полученных ранений скончался, за жизнь второго борются медики, сообщили в областном управлении Государственной службы по чрезвычайным ситуациям.
Первый раз россияне обстреляли Барабашово 3 марта. Тогда большого пожара и масштабных разрушений удалось избежать.