«Հարցեր` գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին». Արամ Վարդևանյան
ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարգելի գործընկերներ, հաշվի առնելով հարցերի հանրային հնչեղությունը որոշել եմ հրապարակավ երեք հարցադրում ներկայացնել Գլխավոր դատախազին: Հարցերը ստորև.
1. Հունվարի 4-ին Վարդենիսում ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք հիմք ընդունելով վարչական դատարանի գոյություն չունեցող որոշում, առանց որևէ հայցի ապահովման միջոցի Վարդենիսի ավագանու ընտրված անդամներին թույլ չտվեցին մուտք գործել աշխատավայր: Քրեական հետապնդում հարուցվել է նշված դեպքով, թե ոչ:
2. Դատախազությունը որոշեց Սիսական ջոկատի լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանին պահել կալանավորված առավելագույնը մինչև երեք տարի ժամկետով ազատազրկում նախատեսող մեղադրանքի շրջանակներում: Արդյոք Դատախազությունն ու Գլխավոր դատախազը այլ, ոչ քաղաքական քրեական գործերով որդեգրել է նման մոտեցում, որ նման ծանրության մեղադրանքներով, կալանավորումը պետք է պահպանվի, թե նախապատվությունը տրվում է այլ խափանման միջոցների:
3. Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի կողմից տարածված հայտարարության վերաբերյալ, այդ թվում չպարզված պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ լիազորությունների չարաշահման/անցման դեպքերով քրեական հետապնդում հարուցվել է, թե ոչ»:

Арам Вардеванян։ Вопросы генпрокурору Артуру Давтяну
Депутат от фракции оппозиционной партии «Айастан» Арам Вардеванян на своей странице в Facebook задал вопросы генеральному прокурору РА: «Уважаемые коллеги, учитывая общественный резонанс вопросов, я решил публично адресовать генпрокурору три вопроса.
1. 4-го января в Варденисе высокопоставленные должностные лица полиции, принимая за основу несуществующее решение административного суда, без каких-либо средств обеспечения иска не позволили избранным членам Совета старейшин Вардениса войти в рабочие кабинеты. Начато ли уголовное преследование по указанному случаю или нет?
2. Прокуратура решила задержать легендарного командира отряда «Сисакан» Ашота Минасяна в рамках обвинения, предусматривающего наказание в виде лишения свободы сроком до трех лет. 4. Придерживаются ли прокуратура и генпрокурор такого подхода по другим, не политическим уголовным делам, что по таким обвинениям, арест должен быть сохранен или предпочтение отдается другим мерам пресечения?
3.Начато ли уголовное преследование в связи с распространенным экс-мэром Еревана Айком Марутяном заявлением, в том числе по случаям злоупотребления/превышения полномочий невыясненными должностными лицами?»․