Ակցիայի մասնակիցները հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրին դատախազություն
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները հանցագործության մասին հաղորդում-նամակ հանձնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազին ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի: «Տակը ստորագրել է 27 կազմակերպություն՝ իրենց կնիքներով:
Կրկնում ենք՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի ապօրինի եռակողմ հայտարարության նախագիծը նախօրոք չի քննվել ՀՀ Անվտանգության խորհրդում, չի վավերացվել ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, և ըստ ՀՀ Սահմանադրության՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իրավական լիազորություններ չուներ Հայաստանի Հանրապետության կողմից Արցախի խնդրի և տարածքների վերաբերյալ ստորագրել միջպետական որևէ փաստաթուղթ։ Սույն ապօրինի հայտարարությունը չի համապատասխանում Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրությանը և միջազգային իրավունքի նորմերին։
Իր լիազորությունները գերազանցելու և ՀՀ Սահմանադրական կարգը խախտելու համար պահանջում ենք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ենթարկել պատասխանատվության ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով»,- ասացին մասնակիցները:

27 организаций подали заявление в Генпрокуратуру с требованием возбудить уголовное дело против Пашиняна
Понедельник, 08 Ноября, 2021 года, 14:24
В Ереване у памятника Нжде 8 ноября проходит акция протеста под лозунгом «Отвергаем незаконное трехстороннее заявление от 9 ноября».
27 политических и общественных организаций подали заявление в Генеральную прокуратуру Армении с требованием возбудить уголовное дело против премьер-министра Никола Пашиняна.
По словам участников акции, согласно Конституции РА, премьер-министр РА Никол Пашинян не имел юридических полномочий подписывать какие-либо межправительственные документы касательно арцахскоког вопроса и территорий. «Это незаконное заявление не соответствует действующему законодательству Республики Армения и нормам международного права. Мы требуем привлечь премьер-министра РА Никола Пашиняна к ответственности за нарушение его конституционных полномочий и нарушение конституционного строя РА согласно соответствующим статьям Уголовного кодекса РА»,- заявили участники.