Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին
ՀՀ կառավարությունը տեղեկացնում է. «Վարչապետի պատոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզում Հայաստանի դեսպանությունում հանդիպել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնք գործունեություն են ծավալում տարբեր բնագավառներում:
Վարչապետի պաշտոնակատարը նախ առանձին հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի համանախագահ Արա Թորանյանի և hոգաբարձուների խորհրդի անդամ, Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ Պետրոս Թերզյանի հետ:
Ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ բանակցությունների արդյունքներին, արցախյան 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներին, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված քայլերին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերականգնման, Սփյուռքի ներուժի լիարժեք իրացման հնարավորություններին: Վերջինիս հետ կապված Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել սփյուռքահայության համախմբվածությունը հատկապես պատերազմի օրերին և հայրենիքին ցուցաբերած անգնահատելի օժանդակությունը։
Վարչապետի պաշտոնակատարը հանգամանալից պատասխանել է ֆրանսահայերին հետաքրքրող բոլոր հարցերին:
Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիայի Հանրապետություն ավարտվել է: ՀՀ պատվիրակությունը ժամանել է Բրյուսել, որտեղ հունիսի 2-ին հանդիպում կունենա Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։ Նախատեսվում է նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատարի հանդիպումը Բելգիայի Թագավորության վարչապետ Ալեքսանդր դե Կրոյի հետ»,- նշված է հաղորդագրություն մեջ։

Никол Пашинян встретился с представителями армянской общины Франции
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в Париже, в здании посольства Республики Армения во Французской Республике, встретился с представителями армянской общины Франции, работающими в различных сферах.
Как сообщает пресс-служба правительства, исполняющий обязанности премьер-министра сначала провел отдельную встречу с сопредседателем Координационного совета армянских организаций Франции Ара Тораняном и членом попечительского совета, председателем местного органа Франции Петросом Терзяном.
В ходе встречи с представителями армянской общины Франции Никол Пашинян коснулся итогов переговоров с президентом Эммануэлем Макроном, обстоятельств 44-дневной Арцахской войны, предпринятых для урегулирования ситуации на армяно-азербайджанской границе шагов, возможностей возобновления переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, полной реализации потенциала диаспоры. В связи с последним Никол Пашинян высоко оценил единство армян диаспоры, особенно во время войны, и оказанную Родине неоценимую поддержку.
Исполняющий обязанности премьер-министра подробно ответил на все интересующие французских армян вопросы.
Рабочий визит Никола Пашиняна во Французскую Республику завершился. Делегация Республики Армения прибыла в Брюссель, где 2 июня встретится с председателем Совета Европы Шарлем Мишелем. Запланирована также встреча исполняющего обязанности премьер-министра Республики Армения с премьер-министром Королевства Бельгия Александром де Кро.