Արա Այվազյանն Իրանի դեսպանին ներկայացրել է Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրադրությունը
Երկուշաբթի, 24 մայիսի, 2021 թ., 10:25
Մայիսի 24-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։
Հանդիպման առանցքում էին տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության հարցերը։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ սահմանամերձ մարզերում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրադրությանը: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցած ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերման հրամայականը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-իրանական օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ, հատուկ անդրադարձ է կատարվել վերջին շրջանում տեղի ունեցող բարձրաստիճան այցերին և դրանց արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ը:

Ара Айвазян представил послу Ирана ситуацию, создавшуюся вследствие провокационных действий Азербайджана
Понедельник, 24 Мая, 2021 года, 10:25
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян 24 мая принял посла Исламской Республики Иран Аббаса Бадахшана Зохури. Ключевыми темами обсуждения стали вопросы мира и безопасности в регионе.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, стороны коснулись также ситуации в приграничных районах республики, возникшей в результате провокационных действий Азербайджана. Глава внешнеполитического ведомства подчеркнул настоятельную необходимость безотлагательного и безоговорочного вывода представителей азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении.
Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов армяно-иранской повестки, особое внимание было уделено ходу реализации договоренностей, достигнутых в ходе визитов высокопоставленных делегаций обеих стран.