Ադրբեջանցիները 7 րոպե անընդմեջ թիրախային կրակ են վարել էքսկավատորի և մարտական դիրքի անձնակազմի ուղղությամբ. մանրամասներ
Ուրբաթ, 21 մայիսի, 2021 թ., 10:40
ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախի Շոշ գյուղի մոտ ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող բնակչի, ԱՀ ՊԲ զինծառայողների ուղղությամբ հակառակորդի կողմից կրակելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
2021թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 17.05-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈՒ մի խումբ զինծառայողներ, ազգային ատելության շարժառիթներով, երկու և ավելի անձանց սպանելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու նպատակներով հրաձգային զինատեսակների գործադրմամբ մոտ 7 րոպե անընդմեջ թիրախային կրակ են վարել N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքերից մեկում ինժեներական աշխատանքներ կատարող ԱՀ Մարտունու շրջանի Սոս գյուղի բնակչի կողմից այդ պահին շահագործվող բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատորի և մարտական դիրքի անձնակազմի ուղղությամբ:
Դրա արդյունքում ամբողջությամբ վնասվել են էքսկավատորեի դիմային և ձախ կողային դռան ապակիները՝ պատճառելով զգալի չափերի գույքային վնաս: Ըստ էության սպանությունների հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել միայն այն պատճառով, որ աշխատանք կատարող քաղաքացիական անձը և ժամկետային զինծառայողներն այդ պահին կարողացել են պատսպարվել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՊՆ Հադրութի ՌՈ բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերի, ինչպես նաև 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 1-ին կայազորային քննչական բաժնում»:

Прокуратура Армении: Азербайджанские ВС около 7 минут вела целевую стрельбу в направлении экскаватора и личного состава боевой позиции
Пятница, 21 Мая, 2021 года, 10:40
По факту выстрелов противника в направлении жителя, осуществляющего инженерные работы у села Шош, также и военнослужащих Армии обороны Республики Арцах, возбуждено уголовное дело.
Об этом на своей странице в Facebook написал советник генпрокурора Армении Гор Абрамян.
«17 мая 2021 г. около 17:05 группа военнослужащих ВС Азербайджана, исходя из мотива национальной ненависти, с применением стрелкового оружия, с целью умышленного уничтожения чужого имущества, около 7 минут подряд вела целевую стрельбу в направлении многофункционального экскаватора, эксплуатируемого в данный момент жителем села Шош Мартунинского района Арцаха, осуществлявшего инженерные работы на одной из боевых позиций, также и личного состава боевой позиции N-ской воинской части
В результате полностью были повреждены стекла лицевой части и левой боковой двери экскаватора, был причинен существенный материальный ущерб.
По сути, преступление с мотивом убийства не было доведено до конца только по той причине, что это гражданское лицо и военнослужащие срочной службы в этот момент смогли укрыться.
По данному факту в Гадрутском отделе РО МО Республики Арцах возбуждено уголовное дело по признакам п. 1, 7 и 13 ч. 2 ст. 34-104 УК Республики Арцах, а также п. 4 ч. 2 ст. 185 УК Республики Арцах. Предварительное следствие ведется в 1-ом гарнизонном следственном отделе СК Республики Арцах»,- написал Гор Абрамян.