Արմեն Գրիգորյանն ու Նիկոլայ Պատրուշևը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հեռախոսազրույց ունեցա Ռուսաստանի Դաշնության ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ:
Հեռախոսազրույցի առանցքային թեման հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակն էր: Փոխանակեցինք մտքեր և քննարկեցինք խնդրի լուծման հնարավոր տարբերակները:
Հեռախոսազրույցի սկզբում ներկայացնելով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծել եմ, որ Հայաստանը սա դիտարկում է որպես Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ոտնձգություն, և որ Հայաստանի համար դա անընդունելի է, հետևաբար՝ ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները պետք է թողնեն այդ տարածքները և վերադառնան ելման դիրքեր:
Իմ խոսքում նաև ընդգծեցի, որ ադրբեջանական կողմի հավակնությունները անհիմն են, և որ կան դեռ խորհրդային շրջանից մնացած քարտեզներ, որոնք հիմնավորում են վերոնշյալ տարածքների հայկական լինելը:
Խոսելով Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ դիմելու մասին՝ կարևորեցի նաև ՀԱՊԿ շրջանակներում անհրաժեշտ մեխանիզմների գործարկման հնարավորությունը հարցի հնարավորինս արագ կարգավորման նպատակով:
Իր հերթին Նիկոլայ Պատրուշևը բարձր գնահատեց հայկական կողմի զսպվածությունը այս հարցում՝ կարևորելով վերջինիս լուծման համար բոլոր հնարավոր դիվանագիտական ջանքերի գործադրումը, հավելելով նաև, որ ռուսական կողմը բոլոր մակարդակներում ինտենսիվ աշխատում է հարցի շուտափույթ լուծման համար»:

Армен Григорян и Николай Патрушев обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе
Состоялся телефонный разговор между секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном и секретарем Совета безопасности Российской Федерации Николаем Патрушем.
Ключевой темой телефонного разговора была ситуация на армяно-азербайджанской границе. Стороны обменялись мнениями и обсудили возможные пути решения проблемы.
Представляя ситуацию, Армен Григорян подчеркнул, что Армения рассматривает это как посягательство на суверенную территорию Республики Армения со стороны Азербайджана, что неприемлемо для Армении, и азербайджанские вооруженные формирования должны покинуть эти территории и вернуться на свои исходные позиции.
Армен Григорян подчеркнул, что претензии азербайджанской стороны необоснованны, есть карты советского периода, подтверждающие, что названные территории являются армянскими.
Говоря об обращении Армении к ОДКБ, Армен Григорян отметил также важность возможности задействования необходимых механизмов в рамках ОДКБ для скорейшего урегулирования вопроса.
В свою очередь, Николай Патрушев высоко оценил сдержанность армянской стороны в этом вопросе, отметив важность применения всех возможных дипломатических усилий для ее решения, добавив, что российская сторона на всех уровнях интенсивно работает для скорейшего решения вопроса.