Արցախում գործունեություն ծավալող ընկերությունը Թուրքիային է փոխանցել ականապատված տարածքների քարտեզը. ԱՀ ՔԿ
Երեքշաբթի, 30 մարտի, 2021 թ., 13:12
Արցախի Հանրապետության Քննչական կոմիտեն հայտնում է. «Սույն թվականի մարտի 30-ին ԱՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ վարչությունում վարույթ է ընդունվել ԱՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 316-րդ հոդվածով հարուցված քրեական գործը՝ ս.թ. մարտի 11-ին զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակված «The Halo Trust» կազմակերպության կողմից ԱՀ-ում գործունեություն ծավալելու ընթացքում թուրքական հատուկ ծառայություններին Արցախի Հանրապետության ականապատված տարածքների քարտեզը փոխանցելու և դրա միջոցով 44-օրյա պատերազմի ժամանակն Արցախի Հանրապետության պաշտպանական ականապատված տարածքներն անխոչընդոտ հաղթահարելու դեպքի առթիվ:
Դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ:

СК Арцаха: Британская компания The Halo Trust предоставила турецким спецслужбам карту заминированных районов
![]() Следственный комитет Арцаха принял к производству уголовное дело, связанное с деятельностью The HALO Trust. Как сообщается на сайте СК, дело возбуждено по части 1 статьи 310 и статье 316 Уголовного кодекса Арцаха. Дело заведено на основе опубликованного в СМИ 11 марта сообщения о том, что организация в ходе своей деятельности в Арцахе передала турецким спецслужбам карту минных полей. Согласно публикации, во время 44-дневной войны наступавшие войска противника по этой карте беспрепятственно преодолели заминированные территории в Арцахе. Проводятся необходимые следственные и судебные действия по выяснению всех обстоятельств дела. Следствие продолжается. Ранее специальный представитель президента Арцаха Борис Авакян сообщил 24News, что британская компания «HALO Trust», занимавшаяся благотворительной деятельностью в Арцахе, предоставила турецким спецслужбам карту заминированных районов Арцаха, которая позволила им успешно преодолеть оборонительные заминированные участки Армии обороны Арцаха в течение 44-дневной войны. |