«Ադրբեջանը կատարել է մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ՝ COVID-19-ի պայմաններում». Արման Թաթոյան
Երկուշաբթի, 15 մարտի, 2021 թ., 14:55
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանական իշխանությունները կատարել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ՝ COVID-19-ի պայմաններում Արցախի և Հայաստանի դեմ լայնածավալ զինված հարձակումներով:
Այդ փաստն ապացուցում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նոր արտահերթ զեկույցն անգլերենով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս արտահերթ զեկույցը կոնկրետ օրինակներով ու մասնագիտական վերլուծությամբ ցույց է տալիս «Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները COVID-19-ի մարդածին աղետի համատեքստում»:
Արտահերթ զեկույցում նշվում է, որ չնայած ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի և Անվտանգության խորհրդի հայտարարություններին, որ COVID-19-ի պայմաններում պետք է անհապաղ դադարեցվեն բոլոր իրավիճակներում ռազմական գործողությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի նախաձեռնումը վտանգել է Արցախի ողջ բնակչության կյանքն ու առողջությունը՝ դիտավորյալ պատճառելով մահեր և տառապանքներ: Այն զգալիորեն նպաստել է նաեւ Հայաստանում մահվան թվերի աճին:
Այս ամենն իրականացվել է մահացու վիրուսի արագ տարածումն արագացնելու և առողջապահական համակարգի վերջնական փլուզմանը հասնելու միջոցով:
Այսպիսով, մարտի 1-ից սեպտեմբերի 26-ը ընկած ժամանակահատվածում COVID-19-ի համավարակի 49400 դեպք է գրանցվել, մինչդեռ պատերազմի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը այս թիվը հասել է 59287:
Ինչ վերաբերում է մահացության ցուցանիշներին, ապա նախապատերազմյան յոթ ամիսների ընթացքում արձանագրվել է 951 մահվան դեպք, մինչդեռ պատերազմի ընթացքում այդ թիվը հասել է 658-ի:
Արձանագրած այս փաստերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի պնդումները, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է պատասխանատվություն կրեն պատերազմական հանցագործությունների համար, քանի որ անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ։

Арман Татоян: Власти Азербайджана совершили преступления против человечности во время пандемии COVID-19
Понедельник, 15 Марта, 2021 года, 14:55
Защитник прав человека Армении Арман Татоян опубликовал внеочередной доклад, в котором изложены преступления против человечности, совершенные властями Азербайджана. Это вооруженные нападения на Арцах и Армению, совершенные во время пандемии COVID-19. Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе по связям с общественностью Офиса Защитника прав человека.
В этом внеочередном докладе Защитника прав человека на конкретных примерах и профессиональном анализе показаны «преступления, совершенные Азербайджаном против человечности в контексте антропогенной катастрофы COVID-19».
«Во внеочередном докладе представлено, что, несмотря на призывы Генерального секретаря ООН и Совета Безопасности ООН, что в условиях COVID-19 необходимо немедленно прекратить все боевые действия во всех точках, власти Азербайджана в сентябре-ноябре 2020 года спровоцировали войну, которая поставила под угрозу жизнь всего населения Армении и Арцаха. Война привела к умышленным убийствам и страданиям, к огромному росту смертности в Армении.
Все это было проведено посредством ускорения быстрого распространения смертельного вируса и достижения окончательного краха системы здравоохранения.
Таким образом, в период с 1 марта по 26 сентября было зарегистрировано 49 400 случаев заболевания COVID-19, меж тем во время войны, с 27 сентября по 9 ноября, это число достигло 59 287.
Что касается показателей смертности, то за семь месяцев до войны был зарегистрирован 951 случай смерти, меж тем во время войны это число достигло 658.
Эти факты еще раз доказывают утверждения Омбудсмена, что власти Азербайджана должны понести ответственность за свои военные преступления, поскольку безнаказанность порождает новые, более жестокие преступления.
Доклад будет направлен во все соответствующие международные структуры и в государственные органы Армении», - говорится в сообщении ЗПЧ.