«Ձեր շնորհիվ են նաև պահպանվում մեր ազգային լավագույն ավանդույթները, ամուր հայկական ընտանիքը». Փաշինյանի ուղերձը
![]() Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Մարտի 8-ի առիթով. «Սիրելի՛ կանայք, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Կանանց միջազգային օրվա՝ Մարտի 8-ի առիթով։ Այս տոնը մեր հանրության շրջանում նշվում է առանձնակի ջերմությամբ, մեծարանքով, ինչը վկայում է մեր հանրության մեջ կանանց առանձնահատուկ դերի եւ ունեցած անգնահատելի ներդրման մասին, ինչը նաեւ ձեր ամուսինների, եղբայրների, հայրերի եւ որդիների կողմից ձեր նկատմամբ ունեցած հարգանքի ու անսահման սիրո արդյունք է: Առանձնահատուկ ցանկանում եմ գլուխ խոնարհել մեր զինծառայող և կամավոր կանանց հիշատակի առաջ, ովքեր 44-օրյա պատերազմի ընթացքում իրենց կյանքը զոհեցին հանուն հայրենիքի: Ակնածանքի խոսքեր եմ հղում մեր այն կանանց, որոնց հերոս զավակները, ամուսիններն ու եղբայրներն Արցախյան պատերազմում ընկան հերոսաբար: Ջերմորեն շնորհավորում եմ նաև այն կանանց, որոնց որդիները, ամուսիններն ու եղբայրներն այսօր էլ կանգնած են սահմաններին ու շարունակում են իրենց հայրենանվեր ծառայությունը, ու նաև այն կանանց, որոնք հենց իրենք են կանգնած եղել կամ այսօր էլ կանգնած են հայրենիքի պաշտպանության առաջնագծում: Հայրենիքի պաշտպանության գործում ձեր, ձեր որդիների, ամուսինների ու եղբայրների ցուցաբերած քաջությունն ու հայրենասիրությունն օրինակ կլինեն հետագա բոլոր սերունդների համար: Սիրելի՛ կանայք, ձեր իրավունքների պաշտպանության օրվա առթիվ կարևոր է արձանագրել, որ մեր երկրում դեռ շատ անելիքներ կան կանանց դերի բարձրացման, հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման համար։ Պետք է նաև արձանագրել, որ պետությունը ջանքեր է գործադրում այդ ուղղությամբ: Մեր խնդիրն է ստեղծել այնպիսի հնարավորություններ, որոնք ձեզ թույլ կտան դրսևորել բոլոր ձեր ստեղծարար կարողությունները, գիտելիքները, զգալ ձեզ առավելագույնս պաշտպանված ու գնահատված: Ձեր շնորհիվ են նաև պահպանվում մեր ազգային լավագույն ավանդույթները, ամուր հայկական ընտանիքը: Ձեր նվիրվածության և մեծ ուժի արդյունքում է, որ կարողանում եք մեր ազգի համար դաստիարակել կիրթ ու հայրենասեր սերունդներ: Սիրելի կանայք՝ մայրեր, քույրեր, դուստրեր, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիդ այս գեղեցիկ տոնի առիթով՝ մաղթելով ընտանեկան ջերմություն, բարձր տրամադրություն, մասնագիտական հաջողություններ և նորանոր նախաձեռնություններ»: |

Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 8 марта
Премьер-министр Никол Пашинян поздравил женщин с Международным женским днем. В послании, в частности, говорится:
«Уважаемые женщины,
Сердечно поздравляю вас с Международным женским днем - 8 марта. Этот праздник отмечается в нашем обществе с особой теплотой и почтением, что свидетельствует об особой роли женщин в нашем обществе и их бесценном вкладе, a также является результатом уважения и безграничной любви к вам ваших мужей, братьев, отцов и сыновей.
Особо хочу преклонить голову перед нашими женщинами-военнослужащими и добровольцами, отдавшими свои жизни во имя Отечества в ходе 44-дневной войны.
Хочу выразить почтение нашим женщинам, чьи героические сыновья, мужья и братья героически пали в Арцахской войне.
Также сердечно поздравляю женщин, чьи сыновья, мужья и братья все еще стоят у наших границ и продолжают свое патриотическую службу, а также женщин, которые сами стояли или продолжают стоять на авангарде защиты Родины.
Мужество и патриотизм, проявленные вами, вашими сыновьями, мужьями и братьями при защите Родины, станут примером для всех будущих поколений.
Дорогие женщины,
По случаю Дня защиты ваших прав важно отметить, что в нашей стране еще многое предстоит сделать для повышения роли женщин, обеспечения равных прав и равных возможностей. Также следует отметить, что государство прилагает усилия в этом направлении. Наша задача - создавать такие возможности, которые позволят вам проявить все свои творческие способности, знания, почувствовать себя максимально защищенными и оцененными.
Благодаря вам также сохраняются наши лучшие национальные традиции и крепкая армянская семья. Именно благодаря своей самоотдаче и огромной силе вам удается воспитывать образованные и патриотические поколения для нашей нации.
Дорогие женщины, матери, сестры, дочери,
Еще раз поздравляю всех вас с этим прекрасным праздником, желаю семейного тепла, хорошего настроения, профессиональных успехов и новых начинаний».