Ռուսաստանի հայկական եկեղեցիներում պատարագներ կմատուցվեն Արցախում զոհվածների հիշատակին
Նոյեմբերի 22-ին Ռուսաստանում Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի եկեղեցիներում պատարագներ կմատուցվեն Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված զինվորների հիշատակին: Այս մասին ТАСС-ի հաղորդմամբ՝ հայտնել է թեմի մամուլի ծառայությունը:
«Այո, կլինեն զինվորների հիշատակի արարողություններ Ռուսաստանի եկեղեցիներում»,- ասել են մամուլի ծառայությունից։
Ըստ թեմական կայքի՝ Ռուսաստանում կա 36 հայկական եկեղեցի: Մոսկվայում են գտնվում Տիրոջ Պայծառակերպության տաճարը, Սուրբ Հարություն և Սուրբ Խաչ եկեղեցիները, ինչպես նաև՝ Սուրբ Գեորգի մատուռը: Թեմի մի քանի եկեղեցի գտնվում է նաև Ղազախստանում, Մոլդովայում, Լատվիայում, Լիտվայում, Էստոնիայում, Ուզբեկստանում և հենց Հայաստանում:
Նոյեմբերի 13-ին, ըստ թեմի կայքում տեղադրված տեղեկատվության, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը կոչ էին արել նոյեմբերի 22-ը Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմում զոհված զինվորների հիշատակի օր հռչակել և պատարագներ մատուցել աշխարհի բոլոր հայկական եկեղեցիներում:

Службы о погибших в Карабахе солдатах пройдут в армянских храмах России 22 ноября
Поминальная служба по погибшим во время боевых действий в Нагорном Карабахе солдатам пройдет 22 ноября в храмах Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской апостольской церкви (ААЦ), расположенных в России. Об этом сообщили ТАСС в субботу в епархиальной пресс-службе.
"Да, будут [поминальные службы в честь погибших солдат в российских храмах]", - сказали в пресс-службе.
По информации епархиального сайта, в России насчитывается 36 храмов ААЦ. В Москве расположены кафедральный собор Преображения Господня, церкви Сурб Арутюн и Сурб Хач, а также часовня Георгия Победоносца. Несколько храмов епархии находится также в Казахстане, Молдавии, Латвии, Литве, Эстонии, Узбекистане и в самой Армении.
13 ноября, согласно информации на сайте епархии, католикос всех армян Гарегин II и президент Армении Армен Саркисян призвали объявить 22 ноября днем памяти солдат, погибших в войне в Нагорном Карабахе, провести поминальную церемонию и во всех армянских церквях мира.