ՀԱՊԿ-ում ողջունել են «Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության հաստատումն ու արյունահեղության դադարեցումը»
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ողջունում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում մարտական գործողությունների դադարեցումը: Այս մասին հայտնել Է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Մենք դրական ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման փաստը։ Դա հնարավոր դարձավ նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի կողմից համապատասխան հայտարարության ստորագրումից հետո։ Ողջունում ենք բոլոր այն գործողությունները, որոնք տանում են դեպի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը և արյունահեղության դադարեցմանը: ՀԱՊԿ-ում բազմիցս հակամարտող կողմերին կոչ են արել վերադառնալ հրադադարի ռեժիմին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,- ասել է նա։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նաև դրական է գնահատել տարածաշրջան ռուսական խաղաղապահ զորակազմ մտցնելու որոշումը:
«Կարծում ենք, որ ռուս խաղաղապահների տեղակայումը հակամարտող կողմերի կողմից ուժի չկիրառման էական զսպող գործոն է։ Կրկին հիշեցնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը հնարավոր է միայն քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով»,- նշել է Զասը։

В ОДКБ приветствовали установление мира в Нагорном Карабахе и прекращение кровопролития
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) приветствует прекращение боевых действий в зоне нагорнокарабахского конфликта. Об этом сообщил в среду журналистам генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
"Мы положительно оцениваем сам факт прекращения боевых действий в зоне нагорнокарабахского конфликта. Это стало возможным после подписания 9 ноября президентами России, Азербайджана и премьер-министром Армении соответствующего заявления. Приветствуем все действия, которые ведут к установлению мира в регионе и прекращению кровопролития. В ОДКБ неоднократно призывали конфликтующие стороны вернуться к режиму прекращения огня и урегулированию нагорнокарабахского конфликта исключительно путем мирных переговоров", - сказал он.
Генсек ОДКБ также положительно оценил решение о вводе в регион российского миротворческого контингента. "Считаем, что ввод российских миротворцев является существенным сдерживающим фактором неприменения силы конфликтующими сторонами. Вновь напоминаем, что решение конфликта в Нагорном Карабахе возможно только политико-дипломатическими методами", - отметил Зась.
По данным Минобороны РФ, основу контингента составят подразделения 15-й отдельной мотострелковой бригады (миротворческой) Центрального военного округа. Данная бригада входит в состав миротворческих сил ОДКБ. Ежегодно подразделение бригады принимает участие в учениях ОДКБ "Нерушимое братство".